Czy też masz wrażenie, że producenci samochodów w ostatnich miesiącach prześcigają się w coraz bardziej nietypowych systemach? Volvo monitoruje kierowcę tak dokładnie, że potrafi wykryć nawet nadmierne skupienie, a Nissan zacznie upominać za uporczywą jazdę lewym pasem. Tymczasem Ford dostrzega zagrożenie w nieświadomym przewożeniu narkotyków. Nowy system ma zapewnić, że nikt nie podłoży Ci ich do samochodu bez Twojej wiedzy.
Wniosek o rejestrację tego patentu Forda złożono w marcu 2023 roku, jednak opublikowano go dopiero 19 września. Patent opisuje „system wykrywania ładunków i gromadzenia dowodów”. W prostych słowach oznacza to, że nikt nie powinien mieć możliwości podłożenia narkotyków do Twojego samochodu. Do takich incydentów najczęściej dochodzi przed przekroczeniem granicy państwowej, a Ford planuje wykrywać tego typu sytuacje. Cały proces ma być rejestrowany za pomocą kamer zamontowanych w pojeździe. Nie jest to trudne, biorąc pod uwagę, że nawet najtańsze modele samochodów wyposażone są w system kamer 360 stopni.
W jaki sposób system wykryje podłożony ładunek? Schemat działania opiera się na wielu czynnikach. Monitorowana jest masa pojazdu, nasłuchiwane są podejrzane aktywności oraz analizowane częstotliwości GPS. Dlaczego jest to istotne? Ponieważ handlarze narkotyków często śledzą swoje ofiary, aby w końcu przejąć przemyt po drugiej stronie granicy. Jeśli system wykryje nietypową aktywność, automatycznie aktywuje kamery, rejestruje otoczenie i zapisuje materiał jako dowód w ewentualnej sprawie.
Musiałem szybko przejechać prawie 1200 km, a dostałem elektrycznego Forda Explorera
Podobnie jak funkcja wyświetlania reklam w pojazdach, ten system to na razie tylko patent, który być może wejdzie do seryjnej produkcji, a być może nie. Jednak rosnąca popularność m.in. fentanylu stawia przed nami nowe wyzwania. Problem jest poważny, ponieważ rocznie z powodu przedawkowania umiera ponad 100 tys. Amerykanów. Warto przypomnieć, że fentanyl jest 50 razy mocniejszy niż heroina. Dodatkowo jest łatwy w produkcji i wystarczy niewielka jego ilość, aby osiągnąć stan euforii.
Źródło: Urząd Patentowy i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych