Ta polska ekspresówka będzie wyjątkowa. Wielu kierowców przejedzie się nią tylko z ciekawości

Myśląc o najpiękniejszych drogach świata do głowy wpadają Ci zapewne miejsca takie jak Przełęcz Stelvio czy Trasa Transfogarska. W Polsce może nie ma aż tak wielu górskich i pięknych serpentyn, ale jeśli się postarasz, to również takie znajdziesz. Już wkrótce do listy malowniczych polskich tras dołączy droga ekspresowa S19, a właściwie nowy jej odcinek.

Droga ekspresowa S19 będzie niezwykła

Droga ekspresowa S19 połączy w przyszłości kuźnicę z Barwinkiem i będzie miała długość około 570 kilometrów. Aktualnie kierowcy mogą skorzystać z około 170 kilometrów trasy, a ponad 200 kilometrów jest obecnie w budowie. Będzie to też część szlaku Via Carpatia.

Z racji ukształtowania terenu, trasa ekspresowa S19 może być jedną z najbardziej malowniczych w Polsce. Kierowcy przejadą po ośmiu estakadach, a najwyższa z nich będzie miała do 80 metrów wysokości. Nie zabraknie również serpentyn, gdyż różnica poziomów sięga 120 metrów.

Tak trudne warunki sprawiają, że budowlańcy mają mocno utrudnione zadanie. Przykładowo, betoniarki wożące beton nie są w stanie wspinać się pod górkę z pełną „gruszką”. Ciężarówki radzą sobie przy maksymalnie 80-procentowym załadowaniu, więc wiąże się to z koniecznością wykonania większej liczby przejazdów.

droga ekspresowa S19
droga ekspresowa S19

Ten najbardziej malowniczy fragment trasy S19 ulokowany będzie między miejscowościami Babica i Jawornik, a jego długość wyniesie 11.6 kilometra. Zakończenie prac przewidywane jest na rok 2026, ale chyba wszyscy wiemy jak wygląda dotrzymywanie terminów. Wszystko może się jeszcze przedłużyć.

Gdzie jeszcze znajdziesz piękne drogi w Polsce?

W naszym kraju naprawdę nie mamy się czego wstydzić pod względem malowniczych tras. Owszem, może nie zawsze pod naszymi kołami rozciąga się gładki jak stół asfalt, ale trzeba przyznać, że pod tym względem jest coraz lepiej.

Wśród najczęściej wymienianych, atrakcyjnych dróg w Polsce pojawiają się chociażby: Droga Stu Zakrętów z województwa dolnośląskiego czy Wielka Pętla Bieszczadzka z województwa podkarpackiego. Atrakcyjna jest również Podhalańska Droga Oswalda Balzera w województwie małopolskim oraz Droga Kaszubska w województwie pomorskim.

Jestem przekonany, że każdy ma swoją ulubioną trasę, na której czuje się świetnie. Pamiętaj jednak, że nic nie zwalnia Cię z przestrzegania przepisów, szczególnie dotyczących dozwolonej prędkości. Ruch publiczny to nie wyścig ani gra komputerowa, tutaj trzeba zachowywać się rozsądnie i bezpiecznie.