Samochody wodorowe nabrały sensu na tej 300-kilometrowej trasie. Wszystko dzięki nowej stacji

Samochody z napędem elektrycznym są nam powoli wciskane niemal na siłę. Mają oczyścić planetę, a raczej Unię Europejską, i zastąpić auta spalinowe zabrudzające atmosferę. Infrastruktura ładowarek nie jest jeszcze w Polsce zbyt dobrze rozbudowana, ale dość często pojawiają się nowe stacje. A jak to wygląda w przypadku samochodów zasilanych wodorem? Orlen właśnie otworzył kolejną stację oferującą ten rodzaj paliwa.

Samochody na wodór. O co w tym chodzi?

Póki co, użytkownicy samochodów najmocniej narzekają na zasięg aut elektrycznych, długi czas ładowania oraz zwiększoną masę takich pojazdów. Złotym środkiem w tej kwestii mogą się okazać auta zasilane wodorem i niektórzy producenci już mocno pracują nad takimi rozwiązaniami.

Jednym z najbardziej popularnych przykładów jest kosztująca niecałe 285 000 złotych Toyota Mirai. Już niebawem powinien się natomiast pojawić wodorowy SUV w postaci BMW iX5 Hydrogen.

Na czym polega ta technologia? W samochodzie montuje się niewielką baterię, silnik elektryczny oraz zbiornik na wodór, którego tankowanie trwa zaledwie kilka minut. Następnie, w ogniwach zachodzi reakcja, a przepływ elektronów wytwarza energię. Ogólnie rzecz ujmując, napęd wodorowy jest tańszy w produkcji oraz po prostu lżejszy.

Orlen wodór
Orlen wodór

Dlaczego zatem nie jest to jeszcze tak popularne? Problemem jest koszt samego wodoru oraz kłopoty z jego przechowywaniem. W 2023 roku niemiecki gigant Bosch pochwalił się, że inwestuje w tę technologię aż 11 miliardów złotych. Założenia są bardzo optymistyczne, bo do 2030 roku inwestycja ma się zwrócić ponad dwukrotnie.

W Polsce powstała kolejna stacja tankowania wodoru

Pod koniec czerwca 2024 roku nastąpiła ważna chwila dla właścicieli samochodów z napędem wodorowym. Orlen otworzył ogólnodostępną stację tankowania wodoru w Poznaniu. Jest to świetna informacja dla osób podróżujących chociażby z Warszawy do Berlina, gdyż właśnie tam brakowało do tej pory takiego miejsca.

Nowa stacja, znajdująca się przy ulicy Warszawskiej 231, jest otwarta całodobowo i można na niej zatankować zarówno samochody osobowe, autobusy jak i ciężarówki. Na terenie stacji dostępne są dwa dystrybutory o ciśnieniu 350 bar, służące do tankowania autobusów i ciężarówek. Jest też jeden dystrybutor o ciśnieniu 700 bar dla aut osobowych.

Orlen stacja tankowania wodoru
Orlen stacja tankowania wodoru

Przykładowo, tankowanie autobusu trwa około 15 minut i każdego dnia pojazd ten zużywa około 30 kilogramów wodoru na przejechanie 350 kilometrów. W przypadku samochodu osobowego, tankowanie 5-kilogramowego zbiornika zajmuje około 5 minut i samochód może na tym przejechać nawet do 600 kilometrów.

MPK Poznań wkrótce będzie dysponowało aż 25 autobusami miejskimi zasilanych wodorem, a wszystko to w ramach programu Clean Cities. Do 2030 roku, na terenie całej Polski, Czech i Słowacji Orlen planuje zbudować ponad 100 stacji tankowania wodoru.