Czym się różnią znaki C-5 i D-3? Są bardzo podobne, ale ich funkcje są inne

Przy polskich drogach możesz zobaczyć ponad 300 różnych rodzajów znaków pionowych i poziomych. Niektóre z nich są do siebie bardzo podobne, ale mogą mieć różne znaczenie. Czasami nawet się nad tym nie zastanawiasz, ale czy znałeś różnicę pomiędzy znakami C-5 oraz D-3?

O czym informuje kierowcę znak C-5?

Znak C-5 należy do grupy znaków nakazu. Jest on przedstawiony w formie okrągłej niebieskiej tablicy z białą strzałką skierowaną w górę. Według definicji, znak nakazuje kierującemu jazdę prosto. Znak obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu lub w miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.

Możesz go zobaczyć często przy drogach, na których występuje duże natężenie ruchu. Uniemożliwia on kierowcy zmianę kierunku jazdy i najczęściej chodzi tutaj o skręt w lewo. Dzięki temu ruch staje się bardziej płynny, bo tor jazdy kierujących się po prostu nie krzyżuje.

Za niestosowanie się do znaku C-5 można otrzymać mandat w wysokości 250 złotych oraz 5 punktów karnych. Warto pamiętać, że po minięciu tego znaku zakazane jest również zawracanie.

Czy omijanie progów zwalniających jest dozwolone? “Troska o zawieszenie” może skutkować mandatem

Co trzeba wiedzieć widząc znak D-3?

W odróżnieniu od C-5, znak D-3 przypisano do grupy znaków informacyjnych. Wyglada on bardzo podobnie do wspomnianej wcześniej pozycji, tyle że niebieska tarcza nie jest okrągła, a prostokątna. Definicja mówi, że znak D-3 oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku.

Różnica jest taka, że w przypadku znaku D-3 kierujący ma prawo do wykonania skrętu w lewo czy w prawo na kolejnym skrzyżowaniu. Wystarczą też dwa pasy ruchu w jednym kierunku, aby móc wyprzedzić inny pojazd z prawej strony.

Jazda pod prąd na drodze oznaczonej znakiem D-3 jest oczywiście zakazana i grozi za to mandat w wysokości do 500 złotych. Zawracanie natomiast to błąd, który będzie kierowcę kosztował 200 złotych.