Czy na autostradach można wyprzedzać prawym pasem? Odpowiedź jest prosta, choć nie dla wszystkich oczywista

Na drogach dość często można trafić na osoby, które z różnych powodów kurczowo trzymają się lewego pasa. Dzieje się tak czy to na autostradach, drogach ekspresowych, ale również na wielopasmowych ulicach w mieście. Zdarza się, że kierowcy mają pewne obawy w takich sytuacjach. Czy można taką osobę wyprzedzić z prawej strony?

Czy wyprzedzanie z prawej strony jest legalne?

Od razu powiem, że tak. Wyprzedzanie z prawej strony jest legalne, ale tylko w określonych warunkach. Polskie przepisy ściśle określają, kiedy i gdzie kierowca jest w stanie bezkarnie wykonać taki manewr. Warto też na wstępie każdemu przypomnieć, że w Polsce obowiązuje ruch prawostronny. Podczas jazdy powinniśmy się więc trzymać właśnie tej strony jezdni.

Jeśli zatem kierowca usilnie trzyma się lewego, lub nawet środkowego pasa, to on popełnia wykroczenie, a nie osoba wyprzedzająca go z prawej strony. Gdy policjant zauważy, że ktoś nie stosuje się do zasady ruchu prawostronnego, może nałożyć mandat w wysokości od 20 do nawet 3000 złotych. Wysokość kary zależy od okoliczności.

Pamiętaj zatem, żeby korzystać ze środkowych i lewych pasów ruchu tylko gdy zachodzi taka konieczność. Czyli w momencie, w którym zamierzasz wykonać manewr skrętu lub zjazdu z trasy. Również wtedy, gdy wyprzedzasz kogoś kto jedzie wolniej.

Czy policjant “na urlopie” może zatrzymać innego kierowcę do kontroli, gdy nie spodoba mu się jego jazda?

Kiedy możesz wyprzedzić inne auto z prawej strony?

Przypadków, w których manewr wyprzedzania z prawej strony jest dozwolony jest całkiem sporo. Zacznijmy od autostrady, gdzie praktycznie zawsze dwie jezdnie jednokierunkowe są oddzielone pasem zieleni. To sprawia, że wyprzedzanie z prawej strony jest zupełnie legalne. Choć oczywiście kierowca musi zachować ostrożność i być przekonanym, że to bezpieczne.

Na drogach ekspresowych wygląda to podobnie, choć tutaj kierujący musi zwrócić uwagę na konstrukcję drogi. Jeśli dwie jezdnie jednokierunkowe oddzielone są pasem zieleni, wtedy wystarczą dwa pasy ruchu w każdą stronę aby wyprzedzanie z prawej strony było legalne. Problem pojawia się, gdy obie jezdnie nie są oddzielone pasem zieleni – wtedy konieczna jest obecność co najmniej trzech pasów ruchu w każdą stronę, aby można było wyprzedzać z prawej strony.

W terenie zabudowanym, wymogiem do legalnego wyprzedzania z prawej strony jest obecność co najmniej dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, na jezdni dwukierunkowej. Podobnie wygląda sprawa w przypadku, w którym mamy dwie osobne jezdnie jednokierunkowe, rozdzielone na przykład pasem zieleni. Wtedy również wystarczą po dwa pasy w każdą stronę.

Poza terenem zabudowanym jest podobnie. Jeśli mamy do czynienia z jezdnią dwukierunkową, musi ona posiadać co najmniej 3 pasy ruchu w jedną stronę, aby móc legalnie wyprzedzać z prawej strony. Jeśli jezdnie są jednokierunkowe, wtedy ponownie wystarczą po dwa pasy w każdą stronę.