Co ile trzeba robić przegląd techniczny? Pilnowanie dat jest bardzo ważne

Aby legalnie poruszać się samochodem po drogach publicznych, pojazd musi posiadać ważne badanie techniczne. Pieczątka wbita w dowód rejestracyjny potwierdza, że auto spełnia wymogi i można nim bezpiecznie jeździć. Jak często należy odwiedzać stację diagnostyczną i co grozi za jazdę bez przeglądu?

Co jaki czas kierowca musi udać się autem na przegląd?

W zdecydowanej większości przypadków obowiązuje zasada, że badanie techniczne ważne jest przez 12 miesięcy. Po roku od podbicia dowodu należy zatem udać się ponownie do diagnosty, aby ten znowu sprawdził stan techniczny samochodu. Cena badania jest standardowa i wynosi 98 złotych. Wyjątkiem są auta zasilane instalacją LPG, gdzie należy doliczyć dodatkowo 63 złote.

Warto pamiętać, że każdy kierowca zapłaci za przegląd nawet w momencie, w którym jego auto nie zaliczy badania technicznego.

Nieco dłuższy odstęp między przeglądami dotyczy samochodów nowych. Odbierając nowe auto z salonu na badanie techniczne musisz się udać dopiero po upływie trzech lat od daty rejestracji. Drugi przegląd trzeba zrobić po dwóch latach, a kolejne już standardowo co roku.

Za jazdę autem bez przeglądu grozi mandat w wysokości od 20 do 500 złotych i ostateczną kwotę ustala policjant. Funkcjonariusz może również zatrzymać dowód rejestracyjny i zakazać dalszej jazdy.

Jak usunąć winietę z szyby? Kilka prostych trików pozwoli Ci to zrobić bezpiecznie

Zdecydowanie polecam zapisanie sobie w kalendarzu lub w telefonie daty kolejnego badania technicznego. Wielu kierowców o tym zapomina, narażając się oczywiście na mandat.

W sieci pojawiły się nieprawdziwe informacje o drastycznej podwyżce cen badania technicznego

Całkiem niedawno sieć została zalana wiadomościami dotyczącymi ogromnej podwyżki ceny przeglądu. Według informacji, od 1 lipca 2024 roku kierowca miał zapłacić za badanie techniczne nawet 430 złotych. Na szczęście, wieści te okazały się być nieprawdziwe.

Warto wspomnieć, że w Polsce możemy się cieszyć jedną z najniższych cen badania technicznego w Europie. Przykładowo w Niemczech przegląd to koszt około 570 złotych (co dwa lata), w Czechach około 285 złotych (co dwa lata), a na Słowacji około 380 złotych (co dwa lata).