Biały romb na niebieskim tle. Co oznacza ten znak? Najważniejsze, żebyś nie jechał sam

Wraz z upływem czasu okazuje się, że na drogach brakuje nowych rodzajów znaków. Nie zdarza się to zbyt często, ale właśnie jesteśmy świadkami wprowadzania nowości na ulicach całej Unii Europejskiej. Póki co nowy znak możesz spotkać głównie we Francji, ale już wkrótce będzie się on pojawiał w pozostałych krajach. Co zatem oznacza biały romb na niebieskim tle?

Kolejny krok w trosce o ekologię

Jednym ze sposobów na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery jest zachęcanie ludzi do korzystania z komunikacji zbiorowej. Zdecydowanie mniej zanieczyszczeń pojawia się w momencie, gdy 40 osób pojedzie jednym autobusem, niż gdyby każda z nich miała skorzystać z własnego samochodu.

Oprócz samej emisji pojawia się oczywiście również problem zakorkowanych ulic. Wspomniane wyżej 40 samochodów osobowych zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż jeden autobus. Chyba dość łatwo sobie to wyobrazić?

Oczywiście, jazda własnym autem daje zdecydowanie większą swobodę i jest dużo wygodniejsza. Wielu uczestników ruchu drogowego nie wyobraża sobie dojazdu do pracy komunikacją miejską. Czasami faktycznie może to być uciążliwe, szczególnie gdy w okolicy miejsca zamieszkania trudno o przystanek czy stację kolejową.

Co oznacza napis “DOP” na jezdni i kto może jeździć buspasem?

Aby bardziej zachęcić obywateli do współdzielenia przejazdów, powstają specjalne pasy ruchu. Nie jest to nowy pomysł, gdyż już od jakiegoś czasu da się zauważyć takie rozwiązania chociażby w Stanach Zjednoczonych. Tak zwany „carpool lane” trafił w końcu również do Europy.

Co więc oznacza ten biały romb na niebieskim tle?

Nad wybranymi pasami niektórych autostrad we Francji od pewnego czasu możesz zauważyć nowy rodzaj znaku. Jest to prostokąt z niebieskim tłem i białą obwódką, na którym narysowany jest biały kontur w kształcie rombu. Widząc go musisz wiedzieć, że właśnie zaczyna się „specjalny” pas ruchu.

Urzędnicy chcą zachęcić do „grupowych” przejazdów samochodami i wynagrodzić uczestnikom ruchu taką decyzję tworząc dla nich specjalny pas ruchu. W pewnych przypadkach pozwoli to na zaoszczędzenie dużej ilości czasu, gdyż będzie to działało w pewnym sensie jak buspas. W godzinach szczytu może to być dla niektórych zbawienie.

Z pasa oznaczonego wyżej wspomnianym znakiem mogą korzystać kierowcy, którzy mają na pokładzie co najmniej jednego pasażera. Oprócz policjantów, nad kontrolą liczby osób w aucie mają czuwać również kamery. W przypadku, w którym samotnie jadący kierowca skorzysta z tego specjalnego pasa ruchu, przewidziany jest mandat w wysokości aż 135 euro.

Warto o tym wiedzieć wybierając się do Francji, szczególnie teraz, w okresie zbliżających się 33. Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu. Wielkie święto sportowe potrwa od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku.