Zapaliła się kontrolka poduszki powietrznej (AIRBAG)? Oto co może być przyczyną

Poduszki powietrzne to niezwykle istotny element pasywnego systemu bezpieczeństwa w samochodzie. Ich prawidłowe działanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń podczas ewentualnego zderzenia. Nie jest to natomiast oczywiście element bezawaryjny i choć usterki zdarzają się stosunkowo rzadko, to każdemu z nas może się przytrafić taka sytuacja. Co zrobić, gdy na zegarach pojawi się kontrolka poduszki powietrznej?

Dlaczego po uruchomieniu silnika nie gaśnie kontrolka poduszki powietrznej?

Jeśli samochód jest sprawny, kontrolka poduszki powietrznej powinna zgasnąć chwilę po uruchomieniu silnika. Może się jednak zdarzyć tak, że owa ikonka nadal będzie się świeciła i powinno nam to dać do myślenia. Nie zawsze jednak chodzi o awarię samej poduszki i może to być na przykład usterka któregoś z innych elementów układu.

BMW 5 E60 poduszki powietrzne
BMW 5 E60 poduszki powietrzne

Dość często dochodzi do uszkodzenia maty wykrywającej obecność pasażera. Jest ona umieszczona w siedzisku fotela i zdarza się, że zepsujesz ją przez przypadek. Może do tego dojść chociażby podczas sprzątania wnętrza, gdy chcesz sięgnąć dalej i kolanem opierasz się o siedzisko. Może również dojść do zwarcia gdy któremuś z pasażerów przykładowo napój rozleje się na fotel.

W takim przypadku należy wymienić lub naprawić matę i dopiero po wykonaniu tej czynności kontrolka powinna zniknąć. W niektórych przypadkach konieczne może być podpięcie auta do komputera i usunięcie błędu.

Czy poduszki powietrzne w starszych samochodach wymagają wymiany?

Kolejny powód, dużo prostszy do naprawy, to najzwyczajniej w świecie wypięta wtyczka pod fotelem. Niektórzy pasażerowie dość nieostrożnie przesuwają siedzenie, co może doprowadzić do zerwania połączenia. Jeśli wtyczka jest cała, wystarczy ją wpiąć z powrotem i wszystko powinno się unormować.

Co jeszcze może być przyczyną?

Mogą się również zdarzyć znacznie trudniejsze w usunięciu usterki. Jednym z takich przypadków jest uszkodzenie czujników zderzeniowych, które są umieszczone w elementach podwozia samochodu. Te ulegają awarii czasami ze starości lub po prostu gdy dostanie się do nich korozja.

Kolejna opcja to wystrzelone pasy bezpieczeństwa, co oznacza że auto brało udział w poważnej kolizji czy wypadku. Właściciel takiego pojazdu powinien wymienić napinacze, co oczywiście znacznie zwiększy poziom bezpieczeństwa oraz automatycznie wyłączy kontrolkę poduszki powietrznej.