Zapaliła się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach. Czy można jechać dalej?

Jedną z ikonek, którą kierowca może podczas jazdy zauważyć na zegarach swojego samochodu, jest kontrolka niskiego ciśnienia w oponach. Czy w takim przypadku można bezpiecznie kontynuować jazdę? Co zrobić gdy ten żółty lub pomarańczowy znaczek wyświetli się na tablicy przyrządów?

Co zrobić gdy wyświetli się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach?

Kontrolka niskiego ciśnienia w oponach należy do grupy kontrolek ostrzegawczych i ma zazwyczaj kolor żółty lub pomarańczowy. Najczęściej stosowaną ikonką jest rysunek przekroju opony z dużym wykrzyknikiem wewnątrz niego. W autach, w których znajdują się bardziej zaawansowane zegary, w tym wirtualny kokpit, może się dodatkowo pojawiać napis świadczący o utracie ciśnienia w oponach.

Czujniki TPMS są wyposażeniem standardowym każdego nowego samochodu wyprodukowanego po listopadzie 2014 roku. Unia Europejska wymusiła to na producentach, aby kierowcy mogli się czuć nieco bezpieczniej. W niektórych przypadkach stosuje się specjalny czujnik wewnątrz koła, a w innych komputer analizuje prędkość obrotową kół.

Czerwona i pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem – co one oznaczają?

Jeśli wyświetli Ci się kontrolka niskiego ciśnienia w oponach, a nie zauważyłeś żeby ogumienie uległo znacznemu uszkodzeniu, spokojnie dojedź do najbliższej stacji benzynowej czy serwisu. Powinieneś znaleźć kompresor i zweryfikować czy w każdym z kół jest odpowiednie ciśnienie. W bardziej zaawansowanych systemach komputer sam wskaże o które koło chodzi.

Po uzupełnieniu ciśnienia do wartości sugerowanych przez producenta, zazwyczaj konieczne jest zresetowanie czujników. To, w jaki sposób to zrobić, zależy już od samochodu. Zazwyczaj robi się to w menu ustawień na głównym wyświetlaczu, choć zdarzają się też dedykowane do tego fizyczne przyciski.

Dopompowałem koło i ponownie pojawiła się kontrolka

W wielu przypadkach może się zdarzyć tak, że po jednym dopompowaniu sytuacja się unormuje i ciśnienie w danym kole nie będzie spadało. Często jednak pojawia się problem i po pewnym czasie powietrza z kół znowu ubywa. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być wiele czynników.

Mercedes G63 6x6
Mercedes G63 6×6

Wśród najczęściej pojawiających się usterek są uszkodzenia obręczy, spowodowane chociażby nieostrożnym najechaniem na krawężnik. Zdarzają się też zniszczone wentylki czy po prostu ciała obce, które nagle wbiły się nam w oponę. Mam tu na myśli różnego rodzaju wkręty czy gwoździe.

Jeśli więc pojawi się taka kontrolka w Twoim samochodzie, nie musisz od razu wzywać lawety. Gdy oczywiście ciśnienie nie spadło zbyt mocno, możesz samodzielnie dojechać do miejsca, w którym dopompujesz koło i zweryfikujesz co tak naprawdę jest z oponą lub felgą nie tak.