Wymiana oświetlenia LED w tych modelach kosztuje nawet 62 000 złotych. Na czele popularne SUV-y

Obecnie rzadko spotyka się samochody, które nie są wyposażone w pełne oświetlenie LED. Niemniej, mało kto zdaje sobie sprawę, że tego rodzaju światła są nienaprawialne. To oznacza, że w przypadku ich uszkodzenia konieczna jest wymiana na nowe. Koszty takiej wymiany sięgnęły kosmiczny poziom.

LEDy są trwałe, ale nie są wieczne

Światła LED mają mnóstwo zalet. Zużywają znacznie mniej energii, a kierowca ma lepiej oświetloną drogę, co zwiększa bezpieczeństwo. Dodatkowo, snop światła generowany przez lampy ma naturalną barwę, bardzo zbliżoną do dziennego światła, co jest korzystne dla oczu. Gdy reflektory są wyposażone w system adaptacyjnych świateł drogowych, samochód staje się idealnym wyborem do jazdy nocnej.

Niestety, ma to swoją cenę. LEDy nie są wieczne. Choć są długotrwałe i przeważnie projektowane na 15 lat działania, w końcu się wyczerpią.

Znaczek może Ci nie pasować, ale spalaniem Cię przekona. Japoński crossover za mniej niż 100 tys. zł

Gdy nadchodzi czas wymiany, koszty mogą przerazić. Według badań jednego z francuskich stowarzyszeń (SRA), wymiana reflektorów stanowi nawet 10% wartości nowego pojazdu. Przewiduje się, że sytuacja cenowa będzie się pogarszać.

W tych samochodach wymiana reflektorów jest szczególnie droga

Hyundai Tucson, Hyundai Kona i Kia EV6 – ten ostatni to w pełni elektryczny model. Za kompletne zestawy oświetlenia (przód + tył) właściciele tych aut muszą dzisiaj zapłacić od 8414 euro do nawet 14 635 euro. W przeliczeniu na złotówki oznacza to kwoty od 36 000 do nawet 62 000 złotych! Szczególnie drogo wyceniono przedni pasek LED rozciągający się przez całą szerokość Kony – kosztuje ponad 9000 euro, co przekłada się na 38 500 złotych.

2023 Hyundai Kona
2023 Hyundai Kona

Kosztowność wymiany oświetlenia nie wygląda lepiej w markach takich jak BMW, Fiat czy Audi. W małej „pięćsetce” wymiana świateł LED wynosi 3720 euro. Komplet do najtańszego BMW serii 1 kosztuje 3678 euro, natomiast do Audi Q3 sięga aż 5752 euro. Można na palcach jednej ręki policzyć modele, w których wymiana oświetlenia LED nie przekracza 3000 euro.

Czy unikać oświetlenia ledowego w samochodach?

To zależy. Nie trzeba unikać oświetlenia LED, ale warto być świadomym zarówno jego zalet, jak i potencjalnych kosztów. Oświetlenie LED oferuje znaczące korzyści pod względem bezpieczeństwa, efektywności i trwałości. Jednak jeśli koszty wymiany są dla Ciebie istotnym czynnikiem, warto wziąć to pod uwagę przy wyborze pojazdu. Na rynku samochodowym coraz trudniej jest znaleźć nowe pojazdy bez oświetlenia LED, ale wciąż istnieje taka możliwość. Najlepiej jest przejrzeć katalogi wybranych producentów i sprawdzić, czy oferują one modele bez tego rodzaju oświetlenia.

Ile kosztuje jazda hybrydą plug-in? Sprawdziłem to w Peugeocie 408 przyciągającym wzrok jak Lamborghini