Wakacje w Chorwacji: Czy fotoradar zrobił zdjęcie, jeśli nie błysnął? Odpowiedź może zaskoczyć

Fotoradary pilnują porządku przy drogach i w zależności od kraju mogą się różnić nie tylko wyglądem, ale również sposobem działania. Wyruszając w wakacyjne podróże możesz być zaskoczony widokiem urządzenia o dziwnym kształcie. Przykładowo, w Chorwacji pojawiły się ciekawe fotoradary, których działanie jest niezauważalne dla kierowców.

Chorwacja to kierunek bardzo chętnie wybierany przez Polaków

Każdego roku do Chorwacji wybiera się naprawdę spora grupa Polaków. Stosunkowo niedaleka odległość, piękne krajobrazy, świetna pogoda i niezbyt wygórowane ceny przyciągają turystów. Część rodaków leci tam samolotem, ale są również osoby, które preferują podróż samochodem.

Będąc za granicami naszego kraju również trzeba przestrzegać przepisów i należy zapoznać się z zasadami ruchu panującymi w danym państwie. Najczęściej na granicy zauważysz tablicę informacyjną z ograniczeniami prędkości dla poszczególnych pojazdów na konkretnych rodzajach dróg.

Ostrzeżenie dla turystów przejeżdżających przez Słowenię. To już prawdziwa plaga

Możesz oczywiście sprawdzić te informacje również w sieci, ale pamiętaj aby upewnić się, że prezentowane dane są aktualne. W Chorwacji ograniczenie prędkości w mieście wynosi 50 km/h, na drogach ekspresowych „brza cesta” 110 km/h, a na autostradach „autocesta” 130 km/h.

Czy fotoradar w Chorwacji zawsze korzysta z lampy błyskowej?

Wzdłuż wielu dróg, szczególnie w miejscach niebezpiecznych, rozstawione są fotoradary. Pojawiły się tam nowoczesne urządzenia, których działanie jest wręcz niezauważalne dla kierowców. Dlaczego? Otóż zastosowano w nich lampy działające w spektrum podczerwieni, które nie jest widoczne dla ludzkiego oka.

fotoradar
fotoradar w Polsce

Oznacza to, że jeśli przejechałeś wieczorem obok fotoradaru zbyt szybko, a ten nie mrugnął, to i tak powinieneś się spodziewać mandatu. Po prostu nie zauważyłeś, że urządzenie zarejestrowało wykroczenie i zrobiło Ci zdjęcie. Same radary są też dość niewielkie i może być trudno je dostrzec z daleka.

Mandaty w Chorwacji potrafią być naprawdę wysokie. Za przekroczenie prędkości o 10 km/h zapłacisz około 180 złotych. Jeśli jechałeś za szybko o 30 km/h, wtedy czeka Cię kara w wysokości około 600 złotych. Gdy masz bardzo ciężką nogę i przekroczyłeś dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h, wtedy policja może nałożyć na Ciebie mandat w wysokości od 6000 nawet do 12000 złotych.