Planujesz wypożyczyć samochód? Pomyśl o dobrym ubezpieczeniu!

Planujesz rodzinny wyjazd? A może czeka Cię podróż służbowa i nie chcesz zostawić swoich bliskich bez samochodu? Jest na to rozwiązanie! Możesz zdecydować się na wynajem auta. To bardzo korzystna opcja, która przydaje się w różnych sytuacjach. Decydując się jednak na wynajem pojazdu, warto pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając polisę.

W jakich sytuacjach ludzie decydują się na wynajem auta?

Własny samochód to spore udogodnienie, zwłaszcza dla osób, które muszą np. dojeżdżać do pracy. W przypadku braku dostępności innych środków komunikacyjnych trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie. Zdarza się jednak, że pojazd, z którego korzysta się standardowo, nie spełnia pewnych potrzeb. Wówczas można zdecydować się na wynajem auta. Jest to szczególnie popularne rozwiązanie, jeżeli chodzi o:

  • wyjazdy służbowe,
  • podróże wakacyjne,
  • przeprowadzki.

Wyjazd wakacyjny to jedna z najczęstszych sytuacji, kiedy sporo osób decyduje się na tymczasowe wypożyczenie samochodu. Wynika to m.in. z faktu, że dla całej rodziny z bagażami nie ma dostatecznie dużo miejsca w aucie, z którego korzysta ona na co dzień. Często także wynajem wybierany jest przez te osoby, które podróżują samolotem. Wypożyczenie samochodu na miejscu pozwala na komfortowe zwiedzanie okolicy bez konieczności dostosowywania się do rozkładów autobusów czy pociągów.

Podróż służbowa to równie częsta sytuacja, kiedy sprawdza się wynajęcie samochodu. Co więcej, zdarza się, że firmy decydują się na pokrycie kosztów takiego wynajmu. Korzystanie z wypożyczonego auta w kraju lub za granicą pozwala na swobodne przemieszczanie się i nie ogranicza w żaden sposób możliwości dotarcia w konkretne miejsce.

Jeszcze innym przypadkiem, w którym sprawdza się wypożyczenie samochodu, jest przeprowadzka. Nawet auto w wariancie kombi nie ma dostatecznie dużo przestrzeni, która pozwalałaby na załadowanie wszystkich rzeczy przy zmianie miejsca zamieszkania. Korzystniej jest więc zdecydować się na wynajęcie większego busa. Dzięki temu można jednorazowo przewieźć większe pakunki. Samochody transportowe mają specjalną przestrzeń ładunkową. Przewożąc rzeczy w tzw. osobówce, można natomiast uszkodzić np. podsufitkę czy tapicerkę.

Czy zwykłe ubezpieczenie OC działa w przypadku wynajętego samochodu?

Decydując się na wynajęcie samochodu, czy to w celach biznesowych, przeprowadzkowych czy w trakcie wakacji, warto pamiętać, że to po stronie właściciela pojazdu spoczywa obowiązek wykupienia polisy OC. Osoba decydująca się na jego wypożyczenie nie ponosi więc żadnych konsekwencji związanych z ewentualnym brakiem ważnego ubezpieczenia.

Są jednak pewne wyjątki, jeżeli chodzi o konieczność zachowania ciągłości polisy. Dotyczy to np. samochodów historycznych. W ich przypadku wystarczające jest ubezpieczenie OC krótkoterminowe. Polisa krótkoterminowa wydawana jest na okres krótszy niż 12 miesięcy. Najczęściej wybierane warianty to 30 dni lub 3 miesiące. Oznacza to, że właściciel wykupuje potrzebne OC wyłącznie na czas użytkowania samochodu.

Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie wynajętego auta?

Wypożyczalnie samochodów są zobligowane do wykupienia polisy OC (całorocznej lub terminowej) dla pojazdów, które oferuje swoim klientom. Osoba wynajmująca pojazd może jednak postawić na dodatkowy wariant ubezpieczenia. Zależnie od wybranej opcji będzie ono chroniło np. przed skutkami kolizji drogowej czy szkodami wynikającymi z pękniętej szyby lub opony. Może także pokryć ewentualne koszty leczenia w związku z uszczerbkiem na zdrowiu będącym wynikiem zdarzenia w trasie.

Niezależnie od modelu wybranego samochodu, warto dokładnie zapoznać się z ofertą wypożyczalni. Ona sama bardzo często daje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia pojazdu. Jest to oferta godna uwagi, szczególnie kiedy wypożycza się bardzo luksusowe auto lub samochód na wyjazd wakacyjny. Specjalna polisa pozwala na pokrycie kosztów naprawy w wyniku np. kolizji, dzięki czemu nie trzeba obawiać się niespodziewanych i często bardzo dużych wydatków.

Gdzie szukać dobrej polisy ubezpieczeniowej?

Właściciele samochodów decydujący się na polisę OC czy AC mają do wyboru wiele ofert przygotowanych przez różne towarzystwa ubezpieczeniowe działające na rynku. W tym przypadku można dość szybko i bez problemu sprawdzić, jaki będzie orientacyjny koszt ubezpieczenia. Wystarczy skorzystać z porównywarek internetowych. Tego typu narzędzie można znaleźć pod adresem: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac.

Jak wygląda kwestia dodatkowego ubezpieczenia w przypadku wynajmu pojazdu? Ze względu na fakt, że dodatkowa forma ochrona oferowana jest przez samą wypożyczalnię, to ona ustala cenę konkretnego wariantu polisy. Zwykle jej koszt przedstawiany jest po ustaleniu szczegółów dotyczących czasy wynajmu danego samochodu i wynosi kilkadziesiąt złotych za dobę. Warto jednak zauważyć, że cena może wzrosnąć w przypadku luksusowych marek pojazdów lub aut zabytkowych. W ich przypadku ewentualne naprawy są bardzo dużym wydatkiem.

Artykuł został oznaczony jako promocyjny ze względu na przepisy obowiązujące w Polsce.