Piękna limuzyna o egzotycznej nazwie za 120 000 złotych zaatakuje globalnie. Ma drzwi otwierane do góry

Premiera nowej elektrycznej limuzyny o nazwie GAC Aion Hyper GT budzi duże zainteresowanie na całym świecie. Globalny wariant modelu zostanie zaprezentowany 6 czerwca, równolegle w Chinach i na rynkach międzynarodowych. Co wyróżnia ten pojazd? Jest on wyposażony w architekturę 800V, co umożliwia bardzo szybkie ładowanie. Ponadto, charakteryzuje go ogromny zasięg wynoszący 710 km oraz ulepszone rozwiązania w zakresie technologii Mapless Intelligent Driving. GAC Aion Hyper GT potrafi również zrobić „show” otwieraniem drzwi, podobnie jak modele Lamborghini.

Hyper GT w sprzedaży już od lipca 2023 roku

Bardzo groźny konkurent Tesli Model 3 jest znany nie od dzisiaj. Auto jest dostępne na rynku chińskim od prawie roku, począwszy od lipca 2023 roku. Jego cena zaczyna się od 30 370 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje niecałe 120 000 złotych.

GAC Aion Hyper GT - otwierane drzwi
GAC Aion Hyper GT – otwierane drzwi

Samochód mierzy 4886 mm długości, 1885 mm szerokości i 1449 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2920 mm. Dla porównaniu, najnowsza generacja Tesli Model 3 jest krótsza, węższa i niższa. Amerykański model ma dokładnie 4720 mm długości, 1850 mm szerokości oraz 1441 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2875 mm. W praktyce oznacza to, że chińska propozycja oferuje więcej przestrzeni dla pasażerów.

340 KM wystarczy, żeby zobaczyć „setkę” w 4,9 sekundy

Producent Hypera GT postanowił, że nie ma potrzeby sięgać po niebotyczne moce przekraczające 500 KM. Dlatego też GAC Aion Hyper GT w najmocniejszej wersji generuje 340 KM i 434 Nm maksymalnego momentu obrotowego. To zaskakująco niewiele dla sportowego samochodu elektrycznego o tak imponującej nazwie. Niemniej jednak, auto osiąga przyspieszenie do pierwszej setki w czasie 4,9 sekundy. Identycznie jak Cupra Ateca VZ o mocy 300 KM z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów.

Drapieżności dodają drzwi otwierane do góry. Jest to najtańsze auto na rynku z tego typu rozwiązaniem. Tesla również oferuje auto z podobnymi drzwiami – Model X – jednakże jego cena zaczyna się od przynajmniej 476 990 złotych.

GAC Aion zaatakuje rynek zagraniczny

Chińczycy mają wielkie ambicje, aby rozszerzyć swoje działania na rynki poza granicami rodzimego kraju, który jest coraz bardziej konkurencyjny. Oznacza to, że GAC Aion Hyper GT, jako model „globalny”, trafi również do Europy. Wiele chińskich firm motoryzacyjnych przenosi działalność na Stary Kontynent, gdzie zyski ze sprzedaży są znacznie wyższe niż w Azji.

Ten chiński elektryk podbija Europę. NIO ET5 jest tanie, szybkie i świetnie wykonane

W kwietniu 2024 roku GAC Aion sprzedał 28 113 samochodów, jednakże jest to spadek o 31,45% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Producent, chcąc utrzymać rentowność, musiał rozważyć ekspansję na kolejne rynki sprzedaży.