Oto najczęstsze awarie zawieszenia. Można je rozpoznać dzięki charakterystycznym objawom

Gdyby w samochodach nie było układu zawieszenia, każda przejażdżka byłaby koszmarem. Brak amortyzacji i zdecydowanie gorsze możliwości pokonywania zakrętów wpłynęłyby również bardzo negatywnie na bezpieczeństwo jazdy. O zawieszenie w samochodzie należy dbać i od czasu do czasu wsłuchiwać się w jego pracę. Pewne odgłosy mogą świadczyć o konieczności odwiedzenia serwisu. Oto najczęściej występujące usterki zawieszenia.

Co w zawieszeniu samochodu najczęściej ulega awarii?

Przede wszystkim, raczej będziemy odczuwali problemy z zawieszeniem przy przednich kołach pojazdu. Ma to związek z tym, że najczęściej to właśnie tam znajduje się ciężki silnik, przez co elementy mają zdecydowanie więcej pracy. Przednimi kołami wykonujemy również manewr skrętu, więc działają tam dodatkowe siły.

Idąc w kolejności alfabetycznej, jednym z najczęściej wymagających wymiany elementów są amortyzatory. Są one konieczne do tłumienia nierówności i poprawy przyczepności kół. Jednym z objawów, które możesz zauważyć, jest nierównomierne zużycie opon.

Koenigsegg Agera
Koenigsegg Agera

Da się również odczuć bardziej miękkie zachowanie auta podczas hamowania i przyspieszania lub bujanie się na wybojach. Ewidentnym dowodem usterki będą też wycieki oleju z amortyzatora, które zauważysz jednak pewnie dopiero wjeżdżając na podnośnik. Amortyzatory powinny teoretycznie wytrzymać około 80-100 tysięcy kilometrów.

Kolejny element to końcówka drążka kierowniczego. O konieczności wizyty w serwisie może sugerować charakterystyczne skrzypienie podczas próby kręcenia kierownicą. Powinno się od razu wymieniać drążki po obu stronach, a po wszystkim od razu ustawić prawidłowo zbieżność kół.

Co jeszcze się psuje w zawieszeniu i jak o nie dbać?

Bardzo częstą usterką są zniszczone sworznie wahaczy w kolumnach MacPhersona. W tym przypadku usłyszysz nieprzyjemne stukanie podczas przejeżdżania po nierównościach. Możesz też mieć problemy z utrzymaniem kierunku jazdy. Mechanik zazwyczaj od razu będzie w stanie zdiagnozować tę awarię, wyczuwając luz na kole po podniesieniu samochodu.

Czym jest kolumna MacPhersona i jakie są jej zalety oraz wady?

Jeśli dość często wozisz swoim samochodem ciężkie ładunki, dość wcześnie może zajść potrzeba wymiany sprężyn. Przy długim użytkowaniu mogą one skorodować, a w skrajnym przypadku po prostu pęknąć. Wyeksploatowane sprężyny zauważysz kontrolując czy samochód na postoju stoi równo. Jeśli przechyla się na którąś ze stron, wtedy warto skontrolować tę kwestię dogłębniej.

Jak zatem dbać o zawieszenie, aby posłużyło nam jak najdłużej? Powinniśmy unikać wjeżdżania w ubytki w jezdni oraz nierówności które jesteśmy w stanie ominąć. Gdy droga nie należy do najlepszych, po prostu zwolnij i nie wysilaj zawieszenia w takich warunkach. Zmniejszenie prędkości przed przejeżdżaniem przez progi zwalniające czy pod krawężniki również jest dobrym pomysłem.