Nieprawidłowe ciśnienie w oponach wpływa na zużycie paliwa. W drodze na wakacje można stracić kilkadziesiąt złotych

Jak często sprawdzasz ciśnienie w oponach? Jeśli robisz to rzadko, zrób to jak najszybciej. Nieprawidłowe ciśnienie znacząco wpływa na średnie zużycie paliwa. Cały wakacyjny wyjazd do Chorwacji może być z tego powodu droższy nawet o kilkadziesiąt złotych. Mamy dokładne wyliczenia.

Warto mierzyć ciśnienie nawet co 2 tygodnie

Eksperci z niemieckiego ADAC zalecają sprawdzanie ciśnienia w oponach co 14 dni. Dlaczego? Nawet niewielki spadek ciśnienia prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa. Ale to nie wszystko, chodzi też o kwestie bezpieczeństwa. Długość drogi hamowania się wydłuża, a pokonywanie zakrętów staje się trudniejsze.

Samochód z niedopompowanymi oponami zużywa nawet o 0,3 litra więcej paliwa na każde 100 przejechanych kilometrów. Jeśli przeliczymy to na wakacyjny wyjazd z Warszawy do Makarskiej w Chorwacji (odległość około 1500 km), mówimy nawet o 9 litrach większym zużyciu na całej trasie w obie strony. To przekłada się na blisko 60 złotych niepotrzebnych kosztów!

Na zmarnowanie idzie 3 000 000 000 litrów paliwa

Trzy miliardy litrów paliwa dodatkowo zużywają Europejczycy przez złe ciśnienie w oponach. Przy założeniu średniej ceny paliwa na poziomie 6,50 zł za litr, jest to 19,5 miliarda złotych wyrzuconych w błoto.

Ciśnienie w oponach powinno być zgodne z zaleceniami producenta samochodu. Nie może być ani za niskie, ani znacząco za wysokie. Jak to sprawdzić?

Bugatti wzywa klientów do serwisu. Za darmo otrzymają opony o wartości 90 tysięcy złotych

Zalecane ciśnienie można znaleźć w różnych miejscach. Na pewno jest o tym informacja w instrukcji obsługi, ale dane można także znaleźć na słupku B kierowcy lub na klapce wlewu paliwa. Można też odwiedzić stronę internetową producenta. Warto zauważyć, że dane podawane przez producentów to minimalne wartości. Wzrost ciśnienia o 0,2 bara w stosunku do zaleceń producenta nie wpłynie negatywnie na komfort jazdy, a jednocześnie delikatnie obniży zużycie paliwa, nie wpływając przy tym na bezpieczeństwo. Taka rada pochodzi od specjalistów z ADAC.

Najlepiej mierzyć ciśnienie w oponach po kilku kilometrach jazdy. Idealna temperatura otoczenia powinna wynosić 20 stopni Celsjusza.

Opony do Bugatti Veyron kosztują ponad 170 tys. zł. “Dziwisz się, że właściciel nie wymieniał ich przez 15 lat?” (wideo)