Maybach i Rolls-Royce w opałach. Chińczycy stworzyli lepszy samochód za połowę ceny

Chińskie marki nie zadowalają się jedynie rynkiem samochodów dla Kowalskich. Ich ambicje sięgają bardzo wysoko, aż do poziomu konkurencji z Maybachem i Rolls Royce’em. Stawką są ogromne sumy pieniędzy, o które będzie rywalizować spółka powołana przez Huaweia i firmę JAC. I to naprawdę już wkrótce.

Nowy model przewyższy Maybacha i Rolls-Royce’a pod względem luksusu

Projekt chińskiego samochodu ultraluksusowego za 140 000 dolarów (około 550 000 złotych) jest na ukończeniu. Nowy model elektryczny zadebiutuje pod koniec tego roku i bezpośrednio celuje w Maybacha oraz Rolls-Royce’a. Auto ma być nie tylko bardzo szybkie, ale również z dużym zasięgiem. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że pojemność akumulatora przekroczy 100 kWh.

Cena około pół miliona złotych to jedynie połowa kwoty, którą trzeba przeznaczyć na konkurencyjne modele w podstawowych wersjach. Najtańszy Phantom to wydatek rzędu 250 000 euro netto, co w przeliczeniu na złotówki daje około 1 500 000 złotych z podatkami. Luksusowa limuzyna Maybacha kosztuje na polskim rynku przynajmniej 946 789 złotych.

Tak drogiego elektrycznego SUV-a jeszcze w Polsce nie było. Nawet Porsche jest tańsze i szybsze

Istotne jest jednak to, że Chińczycy w bazowej cenie oferują praktycznie wszystko. Świetnym przykładem jest np. Nio ET5, które mieliśmy okazję dokładnie przetestować. Europejskie marki każą sobie natomiast dopłacać za dodatkowe wyposażenie, co prowadzi do znacznego wzrostu końcowej ceny zakupu, czasem nawet o 50% początkowej wartości.

Yu Chengdong, jeden z kluczowych dyrektorów w Huawei, złożył bardzo odważne oświadczenia.

„Nazwa nie jest jeszcze ustalona, ale będzie to samochód z najwyższej półki. Nasze cele przekraczają poziom Maybacha i Rolls-Royce’a. Będzie bardziej komfortowy i luksusowy niż te auta” – powiedział Yu Chengdong.

Inny luksusowy SUV z Chin jest już w Polsce

Warto dodać, że na polskim rynku już teraz można kupić model konkurujący z najbardziej luksusowymi SUV-ami. To Hongqi E-HS9, którego najdroższa wersja President Long Range kosztuje 495 500 złotych. Ten elektryczny, 7-osobowy SUV oferuje maksymalny zasięg 515 km. W wersji Business można wyjechać z salonu tym autem już za… 344 900 złotych.

Hongqi E-HS9 - czarny
Hongqi E-HS9 – czarny