Kiedy zapala się kontrolka z silnikiem (CHECK ENGINE)? Czy można dalej jechać?

Samochód komunikuje się z nami na kilka różnych sposobów. Jednym z nich są oczywiście kontrolki wyświetlane na tablicy przyrządów, czyli po prostu na zegarach. Ikonki różnią się od siebie kształtem i kolorem i każdy kierowca powinien być w stanie rozpoznać jaki komunikat wysyła mu właśnie jego auto. Tym, co powinno nam dać do myślenia jest kontrolka check engine. Co zrobić, gdy zobaczysz ją w samochodzie?

Kontrolka check engine wzbudza u kierowców strach

Nie da się ukryć, że kontrolka check engine może zwiastować poważne problemy z samochodem. Najczęściej jest to ikonka przedstawiająca silnik, która rozświetla się na żółto, pomarańczowo lub czerwono. W niektórych autach może się pojawić też dodatkowy napis „check engine” na komputerze pokładowym.

System zdecyduje się na wydanie takiego ostrzeżenia wtedy, gdy pewne nieprawidłowości w silniku będą zauważane już od jakiegoś czasu. Oznacza to, że pojawienie się kontrolki check engine faktycznie może zwiastować problemy. Powinniśmy udać się z naszym samochodem do mechanika w celu sprawdzenia co się dzieje.

kontrolka check engine
kontrolka check engine

Nie powinieneś się oczywiście obawiać, jeśli kontrolka ta pojawia się w momencie uruchamiania silnika. To całkowicie normalne. Problem będzie dopiero wtedy, gdy ikonka ta nie zgaśnie pomimo włączonej jednostki napędowej. Wtedy najlepsza decyzja to udanie się do serwisu mechanicznego.

Czy można kontynuować jazdę z zapaloną kontrolką check engine?

Wszystko zależy od tego, z jakim dokładnie „wydaniem” tej kontrolki masz do czynienia. Jeśli zaświeci się ona na żółto lub pomarańczowo, to powinieneś wiedzieć, że w układzie napędowym dochodzi do pewnych niezgodności. Owszem, należy wybrać się do serwisu, ale nie ma potrzeby natychmiastowego zatrzymania.

Pomarańczowa czy żółta kontrolka check engine może również mrugać. Takie zachowanie może oznaczać na przykład problem z niewłaściwą dawką paliwa, recyrkulacją spalin, błędem sondy lambda czy awarią świec zapłonowych. Zdarza się też, że ikonkę z silnikiem zobaczysz w momencie usterki filtra DPF.

Czy można jeździć z zapaloną kontrolką DPF? Co ona oznacza?

Najgorszą informacją dla kierowcy jest zaświecenie się kontrolki check engine na czerwono. To oznacza, że pod maską pojawiła się naprawdę poważna awaria i nie powinieneś kontynuować jazdy. Owszem, możesz to zrobić na własne ryzyko, ale może to poskutkować jeszcze większymi uszkodzeniami, utratą kontroli nad autem i stworzeniem zagrożenia w ruchu.

Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy zatrzymanie się w bezpiecznym miejscu i wezwanie pomocy drogowej. Kierowca lawety odstawi Twój samochód pod wskazany warsztat mechaniczny i tam dowiesz się z jak wielkim kłopotem masz do czynienia. Zatrzymując się na trasie pamiętaj oczywiście o bezpieczeństwie i ustawieniu trójkąta odblaskowego.