Jakie są konsekwencje obniżenia zawieszenia samochodu i czy jest to zgodne z prawem?

Miłośnicy modyfikacji samochodów bardzo często decydują się na montaż sportowego zawieszenia. To zazwyczaj powoduje, że prześwit się zmniejsza i niektórzy potrafią naprawdę mocno w tej kwestii przesadzić. Co daje obniżenie samochodu i czy polscy kierowcy łamią przepisy tuningując w ten sposób pojazd?

Dlaczego ludzie obniżają samochody i jak się to robi?

Według wielu osób, które mają w swoich kręgach zainteresowań szeroko pojęty tuning, samochód z obniżonym zawieszeniem wygląda dużo lepiej. Nadwozie jest bliżej podłoża, auto wydaje się być bardziej zwarte, a jego sylwetka staje się często nieco bardziej atrakcyjna. Wszystko to jest oczywiście kwestią gustu.

Jak ze wszystkim, również tutaj trafiają się właściciele aut, którzy mocno przesadzają z obniżaniem. Z pewnością widywałeś już na polskich drogach pojazdy z bardzo radykalną glebą, które często miewały problemy z pokonywaniem nierówności na jezdni. Jeśli ktoś to lubi, to już jego sprawa.

„Gleba” w samochodzie obniża środek ciężkości oraz bardzo często po prostu usztywnia. Kierowca może się poczuć w zakręcie pewniej i jeszcze szybciej go pokonać. Oczywiście, o ile sam nie przesadził z obniżeniem i nie trafił na dość nierówną drogę. We wszystkim musi być umiar.

Volkswagen Golf
Volkswagen Golf

Prześwit można zmniejszyć na kilka różnych sposobów. Pomijając już chałupnicze metody polegające na obcinaniu zwojów sprężyn, najtańszą opcją jest zakup dedykowanego zestawu sprężyn sportowych. Nie sprawiają one zazwyczaj, że zawieszenie staje się przesadnie twarde, a sam prześwit zmniejsza się w nieznacznym stopniu.

Wyższy poziom zabawy to już komplet zawieszenia gwintowanego, w którym użytkownik może sam regulować poziom obniżenia auta przy pomocy specjalnego klucza. W bardziej zaawansowanych zestawach możliwe jest również ustawienie twardości. Czasami nawet zdarzają się gwinty wyposażone w hydrauliczny system podnoszenia HLS, który pozwala na łatwiejsze pokonywanie chociażby progów zwalniających.

Czy można jeździć bez ważnego przeglądu technicznego?

Jednym z najdroższych rozwiązań jest montaż zawieszenia pneumatycznego. Tutaj zmiana obniżenia trwa naprawdę krótko i da się ją regulować nawet podczas jazdy. „Airride” daje całkiem niezły komfort podróżowania, a gdy zostawiasz auto na postoju, możesz je opuścić maksymalnie w dół i cieszyć się widokiem swojego obniżonego samochodu.

Czy obniżanie samochodu jest zgodne z przepisami?

Studiując aktualne polskie przepisy, a konkretnie dokument o nazwie „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia„, nie znalazłem konkretnych informacji na temat dozwolonego prześwitu. Dokument znajdujący się w dzienniku ustaw Dz.U.2024.502 t.j. z dnia 4 kwietnia 2024 r. tego nie określa.

Nieco inaczej sprawa wygląda chociażby w Austrii, gdzie zgodnie z rozporządzeniem BMVIT prześwit pod pojazdem, czyli odległość między najniższym punktem nadwozia a jezdnią, musi wynosić co najmniej 11 centymetrów. Jest ona mierzona przy obciążeniu pojazdu 75 kilogramów, co odpowiada standardowej masie kierowcy.