Jak zadbać o akumulator, aby służył przez wiele lat?

Z pewnością doskonale wiesz, że akumulator jest bardzo istotnym elementem Twojego samochodu. Bez niego korzystanie z auta staje się wręcz niemożliwe, gdyż nawet nie uruchomisz silnika. Warto więc dbać również o baterię w pojeździe, aby posłużyła nam jak najdłużej. Istnieje kilka sposobów, aby wydłużyć żywotność akumulatora.

Dbaj o akumulator, gdyż jest on jednym z ważniejszych elementów samochodu

Bez odpowiedniego akumulatora na miejscu samochód staje się wręcz bezużyteczny. Bez niego bardzo często będziesz miał problemy chociażby z dostępem do pojazdu, gdyż centralny zamek nawet nie będzie miał siły aby otworzyć drzwi. Wtedy pozostaje nam otwarcie ich kluczykiem, co we współczesnych samochodach wcale nie jest takie proste jak kiedyś.

Warto więc zadbać o baterię, nie doprowadzać do jej rozładowania i pomóc jej w wydłużeniu swojej żywotności. Należy również w odpowiedni sposób dobrać rodzaj akumulatora do posiadanego samochodu. Istotna jest jego pojemność oraz wymiary. Na rynku wyróżniamy akumulatory żelowe (droższe i bardziej odporne na ekstremalne temperatury) oraz kwasowo-ołowiowe (tańsze i zdecydowanie częściej stosowane).

Jak odłączyć i podłączyć akumulator samochodowy?

Wymiana akumulatora wiąże się z kosztem w granicach kilkuset złotych, choć są również jednostki, za które zapłacisz i 4-cyfrową sumę. Aby nie narażać się na wydatki powinniśmy przestrzegać kilku zasad, aby nasza bateria czuła się jak najlepiej i służyła nam przez dłuższy okres.

Co zrobić, aby wydłużyć żywotność akumulatora?

Przede wszystkim, utrzymuj czystość wokoło baterii pod maską i nie doprowadzaj do zbyt dużego zabrudzenia w komorze silnika. Istotne jest również regularne oczyszczanie miejsc styku z klemami, aby przepływ energii nie był w żaden sposób zakłócany. Na akumulatorze może się pojawiać nalot korozyjny, który powinno się usuwać.

Niewielu kierowców to robi, ale warto regularnie kontrolować stan naładowania naszej baterii i skontrolować, czy obudowa akumulatora nie jest uszkodzona. W jednostkach kwasowo-ołowiowych należy sprawdzać poziom elektrolitu i ewentualnie uzupełniać go wodą destylowaną.

Mercedes-AMG A 35
Mercedes-AMG A 35

Nie powinieneś również zostawiać pojazdu na postoju przez zbyt długi okres. Często zdarza się, że po długim parkowaniu auto miewa problemy z rozruchem, właśnie przez osłabiony akumulator. Jeszcze gorzej dzieje się w momencie, w którym długi postój odbywa się w ekstremalnie niskich lub wysokich temperaturach.

Warto również pamiętać o tym, aby przy wyłączonym silniku nie korzystać zbyt często z dodatkowych urządzeń pobierających prąd. Słuchanie muzyki na postoju czy korzystanie z wideorejestratora w trybie parkingowym nie jest najlepsze dla naszego akumulatora. Nie wpływa to dobrze na jego żywotność.