Jak usunąć winietę z szyby? Kilka prostych trików pozwoli Ci to zrobić bezpiecznie

Wybierając się na wakacyjną podróż samochodem poza granice naszego kraju, powinieneś się dobrze przygotować. Warto sprawdzić jakie zasady obowiązują w danym państwie pod względem opłat drogowych. W niektórych miejscach autostrady będą płatne przy bramkach, w innych natomiast konieczne będzie wykupienie winiety. Kiedy jednak jej ważność minie, będziesz chciał usunąć ją z szyby. Jak bezproblemowo odkleić winietę?

Co zrobić, żeby sprawnie odkleić winietę z szyby?

Sposób ten działa oczywiście nie tylko przy winietach, ale wszystkich innych naklejkach, takich jak chociażby ta rejestracyjna. Przypominam, że od 4 września 2022 roku naklejki rejestracyjne w Polsce nie są już obowiązkowe i jeśli Twoim zdaniem psuje ona wygląd auta, możesz ją śmiało usunąć.

Po pierwsze, warto w jakiś sposób delikatnie podgrzać klej, który trzyma naklejkę na szybie. Możesz do tego użyć opalarki lub nawet zwykłej suszarki do włosów. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z odległością oraz czasem podgrzewania. Unikaj też kierowania strumienia ciepłego powietrza na uszczelki czy elementy plastikowe.

Gdy już poczujesz, że miejsce na szybie jest ciepłe, przygotuj sobie coś ostrego. Najlepiej spisują się wkłady do nożyków, tzw. „tapeciaków”, lub po prostu żyletki. Następnie powoli zacznij przesuwać nożykiem od krawędzi naklejki, aby oddzielić ją od szyby. Nie martw się, robiąc to umiejętnie nie porysujesz sobie szyby.

Autostrada A1 w Szwajcarii zamknięta dla ćwiczeń myśliwców po raz pierwszy od lat 90-tych

Jeśli usunąłeś już główną część naklejki, z pewnością zauważysz, że na szybie widnieją jeszcze pozostałości kleju. Do ich usunięcia przydatna jest szmatka nasączona benzyną ekstrakcyjną. Zabezpiecz przed tym procesem deskę rozdzielczą, aby nie ubrudzić jej tą cieczą. Po wszystkim wystarczy już tylko standardowo umyć szybę odpowiednim płynem i czystymi szmatkami.

Upewnij się, że naklejka jest koniecznością

Przyzwyczailiśmy się, że winieta występuje wyłącznie w formie naklejki przyklejanej do przedniej szyby. Od pewnego czasu natomiast kilka krajów wprowadziło winiety w formie elektronicznej. Jednym z takich przykładów jest Szwajcaria, gdzie znacznie ułatwiono ten proces.

Wybierając się do Szwajcarii wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, wypełnić formularz wpisując w niego tablice rejestracyjne i dokonać płatności internetowej. Gdy proces przebiegnie pomyślnie, nie musisz już niczego naklejać na szybę swojego samochodu.

W razie kontroli policjant sprawdzi w systemie czy auto z takimi numerami rejestracyjnymi posiada winietę, czy też nie. Jeśli korzystasz z auta, którym mogły podróżować wcześniej inne osoby, jesteś w stanie sprawdzić czy ktoś wcześniej nie wykupił już winiety na ten numer rejestracyjny.