Jak postępować podczas awarii samochodu na autostradzie? Te rady mogą uratować życie

Awaria samochodu może się nam przytrafić dosłownie w każdym momencie i zazwyczaj nie jesteśmy tego w stanie przewidzieć. Szczęście w nieszczęściu, jeśli do usterki dojdzie na parkingu czy w innym bezpiecznym miejscu. Każdy kierowca powinien jednak wiedzieć, jak się zachować w przypadku awarii na drodze szybkiego ruchu czy autostradzie. Obowiązują tam pewne zasady, których należy przestrzegać aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo.

Awaria samochodu na autostradzie. Co zrobić w pierwszej kolejności?

Jeśli Twój samochód odmówi posłuszeństwa podczas jazdy po drodze szybkiego ruchu lub autostradzie, przede wszystkim musisz zachować spokój i zatrzymać auto w jak najbardziej bezpiecznym miejscu. Może to być pobocze czy pas awaryjny. Ustaw pojazd jak najbliżej barierek i włącz światła awaryjne.

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i załóż kamizelkę odblaskową, następnie wyciągnij trójkąt ostrzegawczy i ustaw go w odpowiedniej odległości od pojazdu. Przypominam, że poza obszarem zabudowanym jest to 30-50 metrów, a na autostradzie czy drodze ekspresowej aż 100 metrów.

Toyota Autostrada A4 prace drogowe
Toyota Autostrada A4 prace drogowe

Kolejny krok to wyciągnięcie telefonu i przejście za barierki energochłonne. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą wszystkich pasażerów. Nikt nie powinien zostawać w aucie stojąc na pasie awaryjnym, nawet jeśli panuje niezbyt sprzyjająca pogoda. Od tego zależy Twoje bezpieczeństwo.

W telefonie znajdź numer do służby drogowej obsługującej daną trasę i poinformuj o postoju. Przyda Ci się numer słupka drogowego, aby jak najbardziej precyzyjnie określić miejsce, w którym stoisz. Wspomniany wyżej numer telefonu często jest podawany na bilecie, który pobierasz podczas wjeżdżania na autostradę.

Co dalej z samochodem?

Następnym krokiem będzie wezwanie pomocy drogowej i lawety, o ile oczywiście usterki nie da się usunąć na miejscu. Być może wystarczy jedynie zmienić przebite koło i po chwili kontynuować jazdę. Holowanie na autostradzie jest dozwolone tylko i wyłącznie przez pojazdy do tego uprawnione.

Czy szybka jazda na wysokich obrotach niszczy silnik?

Nie możesz zatem poprosić znajomego aby przywiózł linkę i ściągnął Cię do najbliższego zjazdu. Najlepszym wyjściem, o ile oczywiście posiadasz w swoim ubezpieczeniu pakiet Assistance, jest zadzwonienie właśnie do ubezpieczalni. W niektórych przypadkach od razu może Ci zostać przywieziony pojazd zastępczy.

Awaria samochodu na autostradzie może być bardzo stresująca, ale warto zachować zimną krew i spokój. Postępując zgodnie z zasadami zminimalizujesz niebezpieczeństwo i wszystko zakończy się szczęśliwie. Zazwyczaj jednak taka sytuacja oznacza dość dużą stratę czasu, nawet ładnych kilku godzin.