Jak odłączyć i podłączyć akumulator samochodowy?

Silnik w samochodzie potrzebuje do pracy nie tylko paliwa, ale wielu innych elementów. Jednym z najważniejszych jest również zasilanie elektryczne, za które odpowiada akumulator. Znajduje się on najczęściej pod maską, ale zdarzają się również auta, gdzie producent umieszcza go w bagażniku, aby lepiej rozłożyć masę. Raz na jakiś czas może się przytrafić sytuacja, w której będziesz zmuszony wyjąć baterię z auta. Jak zrobić to prawidłowo?

Kiedy najczęściej trzeba wyciągnąć akumulator z samochodu i jak to zrobić?

Najwięcej na ten temat mogą wiedzieć właściciele nieco starszych aut, którzy nie parkują ich w garażu. Szczególnie zimą, gdy temperatury spadają mocno poniżej zera, akumulator może osłabnąć, co nie pozwoli na rozruch silnika. Kłopoty z odpaleniem mogą się pojawić również wtedy, gdy auto stało na parkingu dość długo, niezależnie od pogody.

Jednym z rozwiązań jest wtedy wyciągnięcie baterii z samochodu i doładowanie go przy pomocy prostownika. Można również spróbować podłączyć specjalne urządzenie rozruchowe, czyli tak zwany booster. W wielu przypadkach pozwoli on na uruchomienie jednostki napędowej i wtedy podczas jazdy akumulator doładuje się sam.

Aby prawidłowo odłączyć akumulator, warto zastosować kilka zasad. Przede wszystkim, wyłączamy silnik i wszystkie dodatkowe odbiorniki prądu, takie jak wideorejestrator czy radioodtwarzacz. Nie chcemy dopuścić do niepotrzebnego zwarcia, które mogłoby narobić nam dodatkowych kłopotów.

akumulator
akumulator

Następnie podnosimy maskę i odpinamy klemy z akumulatora. Tutaj może się przydać klucz, najczęściej w rozmiarze 10 mm, aby odkręcić nakrętkę. Odpinamy najpierw klemę minusową, a dopiero później plusową. Dzięki temu zminimalizujemy możliwość wystąpienia zwarcia.

Co zrobić po wyciągnięciu akumulatora i jak go zamontować ponownie?

Przenosząc akumulator należy uważać, aby nigdzie nam nie upadł. To dość ciężki przedmiot, więc o pomyłkę jest dosyć łatwo. Przy uderzeniu obudowa może ulec pęknięciu, co sprawi że używanie takiej baterii stanie się po prostu niebezpieczne. Obchodź się więc z akumulatorem dość delikatnie.

Jak głęboko można wjechać samochodem do wody? Od kosztownej naprawy dzielą centymetry

Warto też zadbać o stan wystających bolców, do których montuje się klemy. Oczyszczenie ich papierem ściernym jest dobrym pomysłem. Pomoże to w usunięciu rdzawego nalotu, który może się pojawić po dłuższym użytkowaniu akumulatora. Oczyścić możemy również same klemy, ale w momencie, w którym nie są podłączone do baterii.

Jeśli chcesz ponownie zamontować akumulator, wprowadź go ostrożnie w wyznaczone miejsce i przygotuj się do podłączenia. W tym przypadku najpierw podpinasz klemę plusową, a dopiero wtedy minusową. Rób to powoli, delikatnie i bardzo ostrożnie, starając się nie dotykać kluczem innych elementów pod maską.