Jak myć samochód podczas upałów? Te wskazówki pomogą ci uniknąć uszkodzeń

Słońce coraz mocniej praży i w końcu możemy się cieszyć z pięknej, letniej pogody. W słoneczne dni zdecydowanie przyjemniej jeździ się, gdy nasz samochód jest lśniący i czysty. Czy bez problemu można myć auto podczas upałów? Co zrobić, żeby nie uszkodzić w żaden sposób lakieru?

Gdy tylko pojawia się słońce, na myjniach bezdotykowych pojawiają się kolejki

Dla wielu kierowców samochód jest tylko i wyłącznie urządzeniem, dzięki któremu mogą się oni poruszać z punktu A do punktu B. Takie osoby raczej nie zwracają uwagi na stan wizualny swoich pojazdów i niezbyt często pojawiają się na myjni. Druga część osób ma jednak świadomość tego, że czyste auto może być wizytówką i dobrze o nas świadczyć. Do tej grupy dołącza coraz większa liczba właścicieli samochodów.

Na rynku nie brakuje firm oferujących środki do pielęgnacji samochodu, niemal na każdym rogu otwiera się kolejne studio detailingowe i ruch w tych miejscach raczej nie maleje. Wielu kierowców lubi jednak samodzielnie czyścić auto i wybiera się w tym celu na myjnię bezdotykową, lub robi to u siebie na podwórku.

Na co zwrócić uwagę, aby myjąc samochód w upalny dzień nie uszkodzić lakieru i żeby mycie miało jakikolwiek sens? Jest kilka zasad, o których warto pamiętać.

Czy w samochodzie podczas burzy jesteś bezpieczny? Tak, ale musisz przestrzegać tych zasad

Jak powinno wyglądać mycie samochodu podczas upału?

Przede wszystkim, nie powinieneś wybierać się na myjnię autem, które przez dłuższy czas nagrzało się na słońcu. Woda i chemia szybko zaschną na gorącym lakierze, co może spowodować trudne do usunięcia ślady. Warto więc przestawić samochód w cień i odczekać aż lakier się schłodzi. Może to potrwać ładnych kilkadziesiąt minut.

Gdy już wjedziesz na stanowisko, na początku zastosuj mycie wstępne. Aktywna piana, którą pozostawisz na aucie przez kilka minut świetnie rozpuści większość trudniejszych do usunięcia zabrudzeń, w tym również pozostałości po owadach. Warto oczywiście też zastosować dodatkowy środek do usuwania owadów, jak również płyn do mycia felg. Nie zawsze jednak jest na to czas i nie zawsze regulamin myjni zezwala na korzystanie z własnej chemii.

Następnie spłucz wszystko obficie wodą i na koniec opłucz auto wodą zdemineralizowaną. Ten ostatni ruch zapobiegnie powstawaniu tzw. „waterspotów” czyli śladów po wodzie. W miarę możliwości osusz auto ręcznikiem, lub udaj się w zacienione miejsce. Nie zostawiaj umytego i mokrego samochodu na słońcu, bo efekt nie będzie taki jakiego oczekujesz.