Jak długo trzeba jeździć, żeby naładować rozładowany akumulator?

Zostawiają samochód dłużej na postoju, czasami mogłeś doświadczyć mocnego rozładowania akumulatora. W takiej sytuacji auto ma problemy z uruchomieniem silnika i konieczne jest wsparcie dla baterii. Ożywisz ją korzystając z dużego prostownika lub nieco bardziej poręcznego „boostera”. Jak długo natomiast będzie trwało ładowanie akumulatora podczas jazdy?

Rozładował mi się akumulator i nie mogę odpalić samochodu

Często bywa tak, że samochody stojące na postoju nadal pobierają energię z akumulatora. Jeśli zostawiasz auto na dłuższy okres, możesz się spodziewać, że bateria zostanie bardzo mocno wyczerpana. W takim przypadku będzie Cię czekała niemiła niespodzianka.

Przekręcając kluczyk nie będziesz w stanie uruchomić silnika, a czasem nawet nie dostaniesz się do auta próbując otworzyć centralny zamek z pilota. Nie jest to nic nadzwyczajnego i może się zdarzyć wielu kierowcom. Co najlepiej zrobić w takim przypadku?

Jak zadbać o akumulator, aby służył przez wiele lat?

Jeśli wiesz, że rzadko korzystasz z auta i podejrzewasz, że może Cię dotknąć taki problem, warto zaopatrzyć się w przenośny „powerbank”, dzięki któremu wspomożesz rozładowany akumulator i uruchomisz silnik. Obsługa takiego urządzenia jest banalnie prosta, wystarczy podpiąć odpowiednie przewody do baterii, chwilę odczekać i spróbować uruchomić jednostkę napędową.

Gdy już Ci się to uda, odłącz „booster” i nie wyłączaj silnika. Najlepiej wybrać się na przejażdżkę, aby alternator zdołał podładować akumulator. Jak długo będzie to trwało?

Jak długo trwa ładowanie akumulatora podczas jazdy?

Niemiecka organizacja ADAC sugeruje nieco dłuższą przejażdżkę bez wyłączania silnika. Podanie konkretnej odległości czy czasu przejazdu jest wręcz niemożliwe, gdyż zależy od wielu czynników. W każdym aucie znajduje się bateria o różnej pojemności i nie wiadomo też jak sprawny jest alternator.

Przyjmuje się natomiast, aby przejażdżka trwała nie krócej niż 30 minut. Jeśli panują złe warunki pogodowe i samochód pobiera więcej prądu używając wycieraczek i dodatkowego oświetlenia, wtedy powinieneś pojeździć nawet do pełnej godziny. Po takim czasie akumulator powinien być wystarczająco naładowany.