Jak bezpiecznie prowadzić samochód w warunkach silnego wiatru?

Nigdy nie jesteśmy w stanie dobrać sobie idealnych warunków pogodowych do jazdy. Często podczas podróżowania trafia się nam koszmarna pogoda, która oczywiście może negatywnie wpływać na poziom bezpieczeństwa. Tak naprawdę, wystarczy że w okolicy zaczyna wiać mocniejszy wiatr i już kierowca może mieć problemy z utrzymaniem toru jazdy. Jak powinna wyglądać jazda samochodem w silnym wietrze?

Za kółkiem musisz być przygotowany na każde warunki pogodowe

Żyjemy w kraju, w którym pogoda nie zawsze nas rozpieszcza i często doświadczamy niezbyt dobrych, albo i nawet bardzo złych warunków. Osoby wsiadające za kółko muszą się z nimi zmierzyć i czasami nie jest to łatwe zadanie. Pomijam już nawet intensywne opady deszczu czy śniegu.

Zdarza się, że wystarczy mocniejszy wiatr, aby wystraszyć niektórych kierowców i wprawić ich w zakłopotanie. Szczególnie jeśli ktoś prowadzi nieco wyższy wóz typu kombivan, minivan czy bus. Wtedy boczne podmuchy mogą być naprawdę przerażające i niebezpieczne.

ciężarówka wiatr
ciężarówka wiatr

O ile podczas jazdy po mieście, przy dość niskich prędkościach, nie ma to dla nas większego znaczenia, tak problemy pojawiają się w trasie. Jadąc autostradą z szybkością 140 km/h lub nieco wolniej 120 km/h drogą ekspresową jest to zdecydowanie bardziej odczuwalne.

Jak się zachować, aby jazda samochodem w silnym wietrze była bezpieczna?

Przede wszystkim, nie możesz spanikować i wykonywać nerwowych ruchów. Uspokój się i staraj się zapanować nad całą sytuacją. Po pierwsze, popraw pozycję za kierownicą, usiądź pewnie i stabilnie. To pomoże Ci w szybkim i odpowiednim reagowaniu na ruchy Twojego pojazdu.

W miarę możliwości zmniejsz prędkość, choć oczywiście będąc na autostradzie nie powinieneś z tym przesadzić. Zbyt wolna jazda również może stwarzać zagrożenie w ruchu. Trzymaj pewnie kierownicę i bądź przygotowany na konieczność wykonania delikatnej kontry. Podmuchy bywają niebezpieczne w momencie, w którym wjeżdżasz w otwartą przestrzeń, na przykład w przerwę między barierami dźwiękochłonnymi na autostradzie.

Czerwona i pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem – co one oznaczają?

Warto też obserwować pojazdy jadące przed nami. Jeśli zauważysz, że samochodem kilkadziesiąt metrów przed Tobą „bujnęło”, możesz się spodziewać, że Ciebie czeka to samo, ale Ty już będziesz na to przygotowany.

Silny wiatr jest oczywiście również niebezpieczny w mieście, ale chodzi raczej o pojazdy na parkingach. Staraj się zostawiać auto z dala od drzew, z których zerwane gałęzie mogłyby zniszczyć samochód. Naturalnie najlepszym wyjściem jest schowanie samochodu do garażu, ale nie każdy ma taką możliwość.