Gdzie wyrzucić zużyty akumulator samochodowy?

Być może już wiesz, że akumulator to jeden z najważniejszych elementów w naszych samochodach. Nie mam tu na myśli dużej baterii zasilającej silniki elektryczne w bezemisyjnym aucie, tylko klasyczny akumulator, który zazwyczaj znajdziesz pod maską. Bez niego żadne urządzenie w samochodzie nie zadziała i nie będziesz w stanie nawet ruszyć. Warto więc dbać o jego kondycję, a jeśli już się zużyje, to trzeba go wymienić na nowy. Gdzie natomiast wyrzucić ten zużyty akumulator?

Zużytego akumulatora nie wolno Ci wyrzucić na śmietnik!

Mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu osób, które wpadną na pomysł, że zużyty akumulator (nie tylko samochodowy!) należy wyrzucić do zwykłego śmietnika. Jest to surowo zabronione i jeśli ktoś Cię na tym przyłapie, musisz być przygotowany na surowe ukaranie. Według polskiego prawa grozi za to kara w wysokości 5000 złotych.

Dlaczego aż tyle? Otóż w akumulatorze znajduje się mnóstwo substancji szkodliwych dla zdrowia, w tym również rakotwórczych. Znajdziesz tam między innymi rtęć, kadm, kwas siarkowy czy ołów, które są śmiertelnie niebezpieczne zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Akumulator
Akumulator

Gdy wrzucisz taki akumulator do pojemnika na odpady zmieszane, substancje te mogą przedostać się do innych odpadów, które następnie będą przetwarzane do ponownego użytku. W ten sposób w końcu trafią ponownie do obiegu, ale będą już skażone wspomnianymi wyżej chemikaliami. Po prostu zapomnij o tym, żeby wyrzucać akumulator na śmietnik, bo możesz zaszkodzić również sobie.

Gdzie w takim razie oddać zużyty akumulator?

Opcji jest naprawdę sporo, więc nie powinieneś mieć wytłumaczenia, że było Ci nie po drodze. Miejsc, w których legalnie możesz oddać zużyty akumulator jest mnóstwo. Z pewnością znajdziesz nawet kilka w swojej okolicy.

Po pierwsze, sprawdź w sieci czy w pobliżu nie znajduje się punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych PSZOK. W takim miejscu bezpłatnie oddasz zużyty akumulator i pracownicy tego punku mają odpowiednie warunki do przechowywania tych szkodliwych przedmiotów. Zorientuj się przy okazji, czy nie masz w domu innych rzeczy, które trzeba już wyrzucić, PSZOK bardzo chętnie pomoże Ci w ich bezpiecznej utylizacji.

Jak zadbać o akumulator, aby służył przez wiele lat?

W wielu miejscach znajdują się też inne punkty zbierania elektroodpadów, a czasami gminy organizują specjalne zbiórki zużytego sprzętu. To jeden z bardziej bezpiecznych sposobów na pozbycie się starego akumulatora i nie grozi Ci oczywiście za to żadna kara.

Ostatni sposób, który pewnie kierowcy wybierają najczęściej, to oddanie akumulatora do sklepu, w którym chcesz kupić nowy akumulator. W polskich przepisach znajdziesz zasadę, która mówi o konieczności pobierania przez sklepy kaucji w wysokości 30 złotych. Do ceny akumulatora dolicza się wspomnianą kwotę, którą sklep Ci zwróci, jeśli przywieziesz do nich stary akumulator.

Odpowiednia utylizacja akumulatora jest bardzo ważna dla ekologii. Specjaliści są w stanie odzyskać ze starej baterii sporo materiałów, które przetworzą i przydadzą się one ponownie, nie zatruwając środowiska. Nie warto więc ryzykować mandatem w wysokości 5000 złotych. Zużyty akumulator należy zutylizować w prawidłowy sposób.