Gdzie sprawdzić normę emisji spalin Euro swojego samochodu?

Wszyscy powoli odczuwamy praktycznie z każdej strony nacisk w kierunku bycia jak najbardziej „eko”. Da się to zauważyć chociażby w kwestii motoryzacji, gdzie użytkownicy samochodów niejako zmuszani są do przesiadania się na coraz nowsze i mniej emisyjne pojazdy. Oczywiście, póki co wszystko dąży w kierunku przejścia na auta z napędem w pełni elektrycznym.

Czym jest norma EURO?

Pełna nazwa to Europejski standard emisji spalin. Według definicji jest to norma dopuszczalnych emisji spalin w pojazdach nowych. Chodzi o auta sprzedawane na terenie Unii Europejskiej oraz w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Wraz z biegiem lat dyrektywy sukcesywnie stają się coraz bardziej restrykcyjne.

Pierwsza z norm, czyli Euro 1, obowiązywała od roku 1993. Pojawienie się jej wymusiło na wielu producentach konieczność stosowania katalizatorów spalin. Euro 2 wprowadzone zostało w 1997 roku, a Euro 3 w 2001 roku. Euro 3 rozróżniała osobne limity dla aut napędzanych benzyną i Dieslem.

Hyundai Kona N
Hyundai Kona N

Kolejny etap, czyli norma Euro 4, to rok 2006, norma Euro 5 weszła w życie już w roku 2009. Aktualnie obowiązujące warunki to norma Euro 6 i są one z nami od 2014 roku. Od tamtej pory wprowadzone zostały pewne aktualizacje, które kryją się pod nazwą Euro 6C oraz Euro 6D.

Na kolejne obostrzenia, spisane w normie Euro 7 poczekamy do roku 2030. Pierwotnie miała ona obowiązywać od 2025 roku, ale producenci się zbuntowali i udało im się przeforsować odłożenie terminu o 5 lat. Na szczęście zmieniły się również pewne restrykcje, gdyż bez tego produkcja aut spalinowych mogłaby być całkowicie nieopłacalna. Nawet dla największych marek.

Gdzie sprawdzić jaką normę Euro spełnia Twój samochód?

Aby upewnić się, jaką normę emisji spalin spełnia Twój pojazd, wystarczy odwiedzić portal historiapojazdu.gov.pl. W odpowiedniej zakładce znajdziesz informację na ten temat.

zrzut ekranu historiapojazdu
zrzut ekranu historiapojazdu

Istnieje również możliwość weryfikacji poprzez aplikację mobilną mObywatel. Po jej uruchomieniu należy wejść w zakładkę Historia Pojazdu i tam sprawdzić jaką auto spełnia normę Euro.