Gdzie najczęściej montuje się zbiorniki LPG w samochodach i czy jazda na gaz się opłaca?

Znaczna część producentów samochodów powoli stara się przekonać kierowców do elektromobilności. Auta z bezemisyjnym napędem mają być ekologiczne, choć najczęściej niestety nie ma to nic wspólnego z ekonomią. Jeśli chodzi o oszczędności jednym z najlepszych rozwiązań są pojazdy wyposażone w instalację LPG. Po naszych drogach nadal jeździ mnóstwo takich aut i raczej szybko ten stan rzeczy się nie zmieni.

Czy zbiornik LPG można zamontować w dowolnym miejscu?

Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale sposób oraz miejsce ulokowania zbiornika na gaz jest ściśle określone. Szczegółów możesz się dowiedzieć z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 września 2023 r. w sprawie homologacji montażu dodatkowej instalacji zasilania gazem pojazdu. Dokument, który znajdziesz na stronie sejmowej, określa między innymi zakres wymagań technicznych, sposób przeprowadzania badań homologacyjnych czy chociażby wzór tabliczki informacyjnej.

W skrócie, zbiornik gazu LPG powinien znajdować się w miejscu, które maksymalnie chroni go przed skutkami ewentualnego zderzenia. Tak zwana „butla” nie może się również przemieszczać podczas jazdy. Konieczna jest też możliwość dość łatwego sprawdzenie stanu napełnienia oraz odczytu tabliczki i oznakowań identyfikacyjnych. Musimy też zadbać o to, aby w pobliżu zbiornika nie pojawiały się żadne sztywne elementy o ostrych krawędziach. Mogłoby to zagrażać uszkodzeniu pojemnika z gazem.

Dacia Jogger LPG
Dacia Jogger LPG

Najczęściej stosuje się zbiornik LPG umieszczany w fabrycznym miejscu na koło zapasowe, co oczywiście skutkuje usunięciem tego dość przydatnego elementu z auta. Warto wtedy wyposażyć swój samochód w zajmujący zdecydowanie mniej przestrzeni zestaw naprawczy. Jest również możliwość montażu okrągłej butli pod podwoziem, w momencie gdy auto właśnie tam posiada miejsce na koło zapasowe.

Zdarzają się również przypadki, w których zbiornik LPG pojawia się po prostu w bagażniku lub w przestrzeni ładunkowej. Użytkownicy busów czy pickupów nie mają wyjścia i muszą przeznaczyć trochę miejsca na butlę. Właściciel pojazdu musi jednak wtedy dodatkowo zabezpieczyć zbiornik, aby nie został on uszkodzony przez przewożony ładunek.

Jak dużo można zaoszczędzić jeżdżąc na LPG?

Oszczędności są naprawdę spore i najczęściej inwestycja w instalację LPG dość szybko się zwraca, zazwyczaj już po przejechaniu około 10 tysięcy kilometrów. Koszt tankowania pojazdu jest znacznie niższy, gdyż za litr gazu LPG aktualnie trzeba zapłacić ponad dwukrotnie mniej niż za litr benzyny. Owszem, silnik będzie potrzebował nieco więcej litrów gazu niż benzyny na przejechanie 100 kilometrów, ale ostatecznie i tak wyjdzie znacznie taniej.

Dacia Jogger LPG
Dacia Jogger LPG

Problem pojawia się w momencie, w którym wybieramy się poza granice naszego kraju. Przykładowo w Niemczech za litr LPG zapłacisz około 0,95 euro (stan na 6 czerwca 2024), czyli ponad 4 złote. To prawie dwukrotnie więcej niż na polskich stacjach benzynowych. Należy mieć to na uwadze, gdyż tam już nie wychodzi to aż tak ekonomicznie jak w Polsce.

Niektórzy z producentów oferują fabryczne instalacje LPG montowane w swoich samochodach. Jednym z przykładów jest Dacia, gdzie jednostka o oznaczeniu TCe 100 ECO-G pojawia się w modelach Jogger czy Duster. 100-konny motor benzynowy zespolono z 5- lub 6-stopniową przekładnią manualną, która dostarcza moc na przednią oś.