Czym jest kolumna MacPhersona i jakie są jej zalety oraz wady?

Układ zawieszenia w samochodzie pełni niezwykle istotną rolę. W zależności od jego charakterystyki i konstrukcji odczuwamy wysoki komfort podróżowania, albo jesteśmy w stanie niezwykle szybko i pewnie pokonać zakręt.Jednym z bardzo często stosowanych rozwiązań jest kolumna MacPhersona. Jak to działa i jakie są jej wady i zalety?

Kolumna MacPhersona to stare rozwiązanie, które nadal się sprawdza

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale kolumna MacPhersona to konstrukcja, która ma już ponad 70 lat. Amerykański inżynier Earle Steele MacPherson pracował nad tym rozwiązaniem już w pierwszej połowie XX wieku. Chciał on uprościć układ zawieszenia stosowany w autach przednionapędowych.

Celem było stworzenie kolumny, która będzie odpowiadała jednocześnie za tłumienie nierówności oraz prowadzenie. Dzięki takiemu uproszczeniu koszt produkcji samochodów miał być niższy, a sam układ miał zajmować znacznie mniej miejsca. Pozwoliło to chociażby na poprzeczne montowanie silników pod maską.

Ford Vedette
Ford Vedette

Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem, który posiadał zawieszenie z kolumnami MacPhersona, jest Ford Vedette. Zjeżdżał on z linii produkcyjnej w latach 1948-1954 i pod jego maską montowano jednostki V8 o pojemności 2.2 oraz 3.9 litra. Ręczna skrzynia biegów o trzech przełożeniach przenosiła moc silnika na tylne koła.

Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Rzeczy idealne praktycznie nie istnieją, więc również kolumna MacPhersona ma nie tylko zalety, ale również wady. Zacznijmy więc może od tego, co nie wychodzi jej najlepiej. Do kabiny może dochodzić niepożądany hałas i drgania z układu kierowniczego, a dodatkowo w gnieździe tłoczyska amortyzatora wytwarzane jest niekorzystne tarcie.

Zalet jest więcej i należy do nich zaliczyć przede wszystkim oszczędności w produkcji, prostą konstrukcję i kompaktowe rozmiary. Kolumna MacPhersona łączy w sobie kilka elementów, więc ostatecznie jest też lżejsza niż w przypadku zastosowania wszystkich tych komponentów osobno.

Mercedes kolumna MacPhersona
Mercedes kolumna MacPhersona

Kolumny MacPhersona bywają natomiast zbyt delikatne dla samochodów sportowych o dużej mocy. Szybkie przejeżdżanie po bardzo wyboistej jezdni łatwo może spowodować uszkodzenia. Nie jest to też rozwiązanie należące do najbardziej precyzyjnych, choć zapewnia wysoki komfort jazdy, chociażby dzięki równoległemu prowadzeniu kół.

W autach z kolumnami MacPhersona utrudnione są pewnego rodzaju modyfikacje. Konstrukcja zajmuje całkiem sporo miejsca w nadkolu, więc montaż szerszych felg może wymusić zastosowanie dodatkowych dystansów lub obręczy z odpowiednim odsadzeniem (ET).