Czy w samochodzie podczas burzy jesteś bezpieczny? Tak, ale musisz przestrzegać tych zasad

W wielu z nas burza wywołuje ogromny strach i w pewnym sensie nie ma się co temu dziwić. Głośne huki i błyski na niebie mogą wzbudzać w nas obawy, a w okresie wakacyjnym zdarza się to częściej niż zwykle. Jak natomiast wygląda kwestia bezpieczeństwa gdy podczas burzy znajdujesz się w samochodzie? Możesz być spokojny.

Siedząc w samochodzie podczas burzy jesteś bezpieczny

Od razu warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Samochody są tak skonstruowane, że teoretycznie nic Ci nie grozi gdy podczas podróży w auto uderzy piorun. Być może nawet kojarzysz jeden ze starych odcinków Top Gear, gdzie Richard Hammond przeprowadził taki test i stanął autem pod generatorem wyładowań elektrycznych.

Gdy błyskawica trafi w samochód, ładunek rozejdzie się po całej karoserii i w końcu zostanie uziemiony. Pasażerom znajdującym się wewnątrz nic nie grozi, o ile oczywiście nie dotykamy metalowych elementów. W niektórych autach mogą to być chociażby ramki okien w drzwiach, które nie zawsze są osłaniane plastikową obudową.

Czy intensywne słońce może zniszczyć opony? Upały są dla nich szkodliwe

Nieco gorzej sprawa wygląda z elektroniką, która znajduje się w pojeździe. Systemy potrafią zwariować, a niektóre komponenty ulec uszkodzeniu. Zdarza się również, że na karoserii pojawiają się pęknięcia lakieru. Najważniejsze jednak, że Ty i Twoi pasażerowie jesteście wewnątrz bezpieczni.

Być może jest to oczywista rada, ale wjeżdżając pod chmurę burzową zamknij wszystkie okna. Jeśli masz taką możliwość, zatrzymaj się na parkingu, ale unikaj stawania pod drzewami czy wysokimi słupami, na przykład przy latarniach. Jeśli boisz się jeździć w ulewnym deszczu, lepiej ten moment przeczekać.

Czy można ładować auto elektryczne podczas burzy?

To pytanie może się wkrótce pojawiać coraz częściej, z racji tego, że na drogach widuje się coraz więcej aut elektrycznych. Tutaj również odpowiedź jest twierdząca i nie ma przeciwskazań do ładowania samochodu podczas burzy. Nadal możesz siedzieć w ładowanym samochodzie, ale pamiętaj aby nie dotykać metalowych elementów.

Uważaj również w momencie podłączania lub odłączania wtyczki do samochodu. Jeśli akurat w tym momencie nad Tobą często występują wyładowania, przeczekaj aż sytuacja się uspokoi. Ładowarki są przystosowane do korzystania podczas ulewnego deszczu czy burzy, więc trochę wilgoci nie powoduje tutaj niebezpieczeństwa.