Czy trzeba wyrejestrować samochód po sprzedaży? Grzywna za niedopełnienie formalności może wynieść nawet 1000 zł

Każdy z samochodów poruszających się po drogach publicznych musi posiadać tablice rejestracyjne. Co jednak należy zrobić, gdy dokonaliśmy sprzedaży auta? Kiedy wyrejestrować samochód, a kiedy wystarczy złożyć zgłoszenie o sprzedaży? Są to dwie zupełnie różne czynności, ale nie każdy użytkownik ma tego świadomość.

Co należy zrobić po sprzedaży auta?

W pewnym czasie nadejdzie moment, w którym postanowisz rozstać się ze swoim dotychczasowym samochodem. Powody mogą być naprawdę różne i nie ma to w tym przypadku większego znaczenia. Jaki masz obowiązek po zawarciu umowy kupna/sprzedaży i pozbyciu się swojego auta?

Po zakończonej transakcji powinieneś udać się do wydziału komunikacji i zgłosić sprzedaż pojazdu. Najprościej będzie wejść na oficjalną stronę internetową, pobrać stamtąd odpowiednie dokumenty i wypełnić je wcześniej w domu. Znajdziesz tam listę konkretnych dokumentów, które musisz mieć przy sobie.

Sprzedając samochód to właśnie Ty masz obowiązek powiadomienia o tym fakcie wydział komunikacji, w którym auto było zarejestrowane. Masz na to 30 dni od daty sprzedaży. Jeśli tego nie zrobisz, czeka Cię kara wynosząca od 200 do 1000 złotych.

Jak usunąć winietę z szyby? Kilka prostych trików pozwoli Ci to zrobić bezpiecznie

Oprócz tego, w ciągu 14 dni od sprzedaży powinieneś udać się do ubezpieczalni i tam również poinformować, że pozbyłeś się pojazdu.

Kiedy trzeba wyrejestrować samochód?

Zdarzają się też przypadki, w których dane auto staje się bezużyteczne i nie masz zamiaru go sprzedawać, gdyż może się to po prostu nie udać. Wtedy należy pomyśleć o opcji wyrejestrowania samochodu, co wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Zazwyczaj nie będziesz mógł już nigdy tego auta przywrócić do ruchu drogowego.

Wśród przyczyn wyrejestrowania samochodu najczęściej wymienia się sprzedaż za granicę, kradzież, kasację czy trwałą utratę pojazdu, chociażby w wyniku pożaru. Jeśli oddajesz auto na złom, najczęściej to właśnie stacja demontażu przekazuje odpowiednie dokumenty do urzędu.

Jak już wspomniałem, po wyrejestrowaniu samochodu w większości przypadków nie będziesz w stanie danego auta zarejestrować ponownie. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Otrzymasz nowe tablice jeśli odzyskasz pojazd po kradzieży, gdy jest to pojazd rolniczy lub gdy jest to samochód zabytkowy, unikatowy albo ważny dla historii motoryzacji. W tym ostatnim przypadku niezbędna będzie opinia rzeczoznawcy.