Czy trzeba docierać nowe hamulce? Jak jeździć po ich wymianie?

O hamulce w naszych samochodach powinniśmy dbać w bardzo szczególny sposób. Nie możemy lekceważyć ich stanu, gdyż tylko sprawny układ zapewni nam wysoki poziom bezpieczeństwa. Klocki i tarcze hamulcowe to elementy, które się zużywają więc od czasu do czasu należy je wymieniać na nowe. Czy nowe hamulce trzeba docierać? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Wymieniłeś hamulce na nowe. Jak z nich korzystać w początkowej fazie użytkowania?

Można tu wyróżnić dwa przypadki. W pierwszym z nich klient decyduje się jedynie na wymianę klocków hamulcowych. Chociażby dlatego, że tarcze nadal posiadają odpowiednią grubość i nie są zniszczone. Wtedy trzeba się przygotować na to, że nowe klocki przez pierwsze kilometry będą się docierać i dostosowywać do powierzchni tarczy. Początkowo mogą więc nie pracować całą swoją płaszczyzną.

Drugi przypadek to wymiana zarówno klocków jak i tarcz hamulcowych. Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej i warto zastosować się do pewnych zaleceń, które znajdziesz na stronach internetowych producentów elementów układu hamulcowego. Kierowca powinien uważać przez pierwsze 200, a nawet 300 kilometrów.

Cupra Formentor VZ5
Cupra Formentor VZ5 – hamulce

Już po wyjechaniu z serwisu należy dość ostrożnie obchodzić się z hamulcami. Oczywiście, jeśli wystąpi na drodze sytuacja awaryjna, wtedy hamuj mocno aby uniknąć niebezpieczeństwa. Warto też znaleźć mało uczęszczany kawałek jezdni aby przeprowadzić tam kilka spokojnych hamowań z prędkości 50 km/h do 10 km/h, a następnie z 80 km/h do 30 km/h.

Między próbami trzeba schłodzić układ, przejeżdżając po prostu kilka kilometrów bez używania hamulców. Podczas kolejnych hamowań należy prawą stopą naciskać jednostajnie i delikatnie, a nie gwałtownie. Proces ten pozwala na usunięcie z tarcz hamulcowych warstwy ochronnej.

Co się stanie, jeśli nieprawidłowo dotrzesz hamulce?

Jeśli nie wykonasz prawidłowego docierania, musisz się liczyć z gorszym działaniem układu. Podczas hamowania możesz usłyszeć nieprzyjemne piszczenie, droga hamowania może się wydłużyć, klocki zużyją się szybciej i nierównomiernie, a czasami nawet może dochodzić do wibracji na kierownicy.

Warto więc pamiętać o tych kilku zasadach i po wymianie hamulców jeździć ostrożnie. Na wymianę elementów układu hamulcowego wydajemy dość duże pieniądze i szkoda, żeby były to pieniądze wyrzucone w błoto. Sprawne klocki i tarcze dają wysoki poziom bezpieczeństwa nam, ale również innym uczestnikom ruchu.