Czy syczenie lub inne odgłosy z klimatyzacji powinny budzić niepokój?

Podróżując samochodem docierają do naszych uszu przeróżne odgłosy i nie mam tu na myśli dźwięków nadawanych przez radioodtwarzacz. Każdy kierowca powinien od czasu do czasu podczas jazdy wyłączyć muzykę i wsłuchać się w działanie auta. Być może akurat uda Ci się zauważyć niepokojące dźwięki, których do tej pory nie słyszałeś. Może to być oznaka usterki i jednym z takich przypadków jest syczenie klimatyzacji.

Słuchaj swojego samochodu. Możesz dzięki temu zaoszczędzić sobie kosztów

Każdy samochód, nawet ten elektryczny, wydaje z siebie podczas jazdy różnego rodzaju dźwięki. Wiele z nich jest oczywiście zupełnie naturalnych, ale zdarzają się też takie, które powinny dać nam do myślenia. Stuki w zawieszeniu, piszczący pasek, hałasy w okolicy koła czy nierówna praca silnika. Jest tego naprawdę sporo.

Nie powinno się zatem bez przerwy jeździć z mocno podkręconym regulatorem głośności i napawać się jedynie ulubioną muzyką. Od czasu do czasu warto na chwilę wyciszyć audio i wsłuchać się w mechanizmy działające w naszym aucie. Wczesne wykrycie usterki może nam zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Fiat Panda nawiew
Fiat Panda nawiew

Może się oczywiście zdarzyć tak, że nie jesteś zbyt doświadczonym kierowcą i nagle usłyszysz niepokojący dźwięk, którego do tej pory nie zauważałeś. Jeśli nie masz pewności co to jest, poproś o przejażdżkę znajomego, który zna się na rzeczy, lub po prostu wybierz się do mechanika. W tym drugim przypadku za diagnozę zapewne będziesz musiał coś zapłacić, ale przynajmniej będziesz wiedział, że spojrzał na to ktoś z odpowiednim doświadczeniem.

Zauważyłeś syczenie klimatyzacji? Jaki może być tego powód?

Każdy układ klimatyzacji nie jest bezszelestny i po włączeniu wydaje różne dźwięki. Niektóre z nich jednak powinny nas zaniepokoić i warto wtedy udać się do warsztatu, aby upewnić się czy wszystko jest w porządku. Na szczęście, nie wszystkie usterki będą drogie w naprawie i czasami może się obejść bez wysokiego rachunku.

Jakie jest przeznaczenie przycisku obiegu wewnętrznego i kiedy powinno się go włączać?

Jeśli po włączeniu klimatyzacji usłyszysz charakterystyczne buczenie lub stukanie, może to oznaczać, że awarii uległ kompresor klimatyzacji. Zazwyczaj da się go stosunkowo tanio naprawić lub wymienić. Będzie gorzej, jeśli zerwie się pasek, który może wyrządzić sporych szkód w komorze silnika.

Samo syczenie to natomiast objaw uszkodzenia chłodnicy. Oprócz niepokojącego dźwięku możesz zauważyć słabszą wydajność klimatyzacji. W przypadku takiej usterki koszty naprawy mogą już wkroczyć w kwoty czterocyfrowe, więc warto zareagować jak najszybciej i udać się do serwisu.