Czy spanie w samochodzie na parkingu przy autostradzie jest legalne? W tym kraju jest to zabronione

Spędzając za kierownicą wiele godzin, szczególnie podczas wakacyjnych wojaży, w końcu może nas dopaść zmęczenie. Czy w takim przypadku możemy zatrzymać się na każdym parkingu i zasnąć w samochodzie? Czy jest to w pełni legalne? Jak się okazuje, wszystko zależy od danego kraju, a czasami nawet od gminy. Spanie w samochodzie nie zawsze jest dozwolone.

Zmęczenie za kierownicą jest niebezpieczne

Wybierając się na wakacje często decydujesz się na pokonanie dużego dystansu samochodem. Zajmuje to zazwyczaj sporo czasu, ale w wielu przypadkach okazuje się bardziej ekonomiczne niż inne środki transportu. Miejsce docelowe często bywa oddalone nawet o ponad 1000 kilometrów i szukając oszczędności chcemy tę trasę pokonać na raz, bez wykupowania dodatkowych noclegów.

W takich przypadkach oczywiście warto podróżować z osobą, która również posiada prawo jazdy i po prostu zmieniać się za kółkiem co jakiś czas. Nie zawsze jednak jest to możliwe, więc czasami możesz zauważyć na drodze naprawdę zmęczonych kierowców.

Napoje energetyczne czy gorąca kawa po pewnym czasie po prostu już nie działają, lub wspomagają nas jedynie na krótką chwilę. Najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest zatrzymanie się na parkingu i odpoczynek na świeżym powietrzu. Możesz również się na chwilę zdrzemnąć, ale czy na pewno w każdym miejscu jest to całkowicie legalne?

Czy podczas upałów taniej jest jeździć z otwartymi szybami, czy z klimatyzacją? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

Czy spanie w samochodzie jest legalne?

Okazuje się, że wszystko zależy od kraju, w którym się znajdujesz, a czasami nawet od konkretnej gminy. Takim przykładem jest chociażby Szwajcaria, gdzie kwestia nocowania w samochodzie może być regulowana przez przepisy danego regionu. Przykładowo, nocleg w samochodzie, czy tak zwane „biwakowanie na dziko” jest zabronione. Wyjątkiem są kantony Argowia i Obwalden, gdzie możesz na parkingu publicznym spędzić w aucie maksymalnie jedną noc.

Przy autostradach w Szwajcarii wyznaczono specjalne miejsca do wypoczynku, zazwyczaj oznaczone kolorem białym. Możesz na nich bezpłatnie, choć przez krótki okres odpocząć w samochodzie. Nocleg na dziko w samochodzie jest całkowicie zabroniony w Chorwacji, Bułgarii i Słowenii.

Gdy podróżujesz po Niemczech i Austrii, przespanie się w aucie jest dozwolone i oficjalnie określa się to jako „przywrócenie zdolności prowadzenia pojazdu„. Przepisy zabraniają natomiast spania w samochodzie w jednym miejscu przez dłużej niż jedną noc i konieczne jest wybranie miejsca na parkingu przy drodze lub stacji benzynowej.

Volkswagen T6.1 California Ocean
Volkswagen T6.1 California Ocean

W Holandii musisz znaleźć odpowiednie miejsce do przespania się w samochodzie. Jeśli zrobisz to na zwykłym parkingu, policjant może nałożyć mandat w wysokości 500 euro i to każdej osobie znajdującej się w samochodzie.

Polskie przepisy nie zabraniają nocowania w samochodzie i teoretycznie można to robić na każdym miejscu parkingowym. Nasz kraj jest bardzo liberalny pod tym względem i nie obowiązują praktycznie żadne obostrzenia. Oczywiście, musisz zatrzymać się w miejscu dozwolonym. Nie może to być las, pobocze autostrady czy most.

Bez problemu przenocujesz w aucie również w krajach skandynawskich. W Szwecji, Norwegii czy Finlandii powinieneś jedynie zachować dystans co najmniej 150 metrów od zabudowań mieszkalnych. Przepisy Łotwy, Estonii i Litwy też nie widzą problemu ze spaniem w samochodzie.

Jeśli więc jesteś w długiej podróży i dopada Cię mocne zmęczenie, zatrzymaj się na parkingu. Następnie sprawdź jak wyglądają przepisy dotyczące nocowania w samochodzie w konkretnym kraju, aby nie narazić się na mandat.