Czy samochód z automatyczną skrzynią biegów może być holowany? Jak zrobić to bezpiecznie?

Każdemu z nas może się zdarzyć awaria samochodu. Coraz większa liczba pojazdów jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów i kierowcy mają pewne wątpliwości. Czy w ogóle można takie auto holować? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa. Wszystko zależy od kilku czynników.

Jak bezpiecznie holować samochód?

Awarie i usterki zdarzają się niestety większości z nas. Szczególnie jeśli na bieżąco nie kontrolujesz stanu podzespołów, nie wymieniasz na czas płynów i nie uzupełniasz ich stanu. Czasami wystarczy mieć po prostu pecha i nawet dbając o auto może Ci się przytrafić nieszczęśliwa sytuacja.

W niektórych przypadkach jedynym rozwiązaniem będzie holowanie do najbliższego warsztatu. Pomijam oczywiście opcję wezwania lawety, co jest dużo bardziej kosztowne, choć oczywiście też bardziej bezpieczne.

Jeśli posiadasz auto z ręczną skrzynią biegów, nie ma tu zbyt wielkiej filozofii. Łączysz dwa auta linką, wkładasz trójkąt ostrzegawczy za tylną szybę, wsiadasz do środka i wrzucasz bieg na luz. Powinieneś też włączyć zapłon i światła mijania. Nigdy podczas holowania nie włączaj świateł awaryjnych!

Co zrobić, gdy samochód elektryczny rozładuje się na drodze?

Kluczyk w stacyjce jest konieczny, gdyż bez niego na pierwszym z zakrętów po prostu zablokuje Ci się kierownica i nie będziesz w stanie nic szybko zrobić. Pamiętaj też, że podczas holowania z wyłączonym silnikiem nie działa wspomaganie, więc kręcenie kółkiem i hamowanie będzie wymagało od Ciebie użycia większej siły.

Holowanie samochodu z automatem. Da się to zrobić?

Producenci raczej odradzają holowanie samochodów z automatem i zalecają skorzystanie z lawety. Nawet przerzucając na bieg N może dojść do uszkodzenia skrzyni biegów.

Niektóre pojazdy posiadają specjalny tryb, w którym następuje rozłączenie kół ze skrzynią biegów. Przed rozpoczęciem holowania koniecznie sprawdź instrukcję obsługi swojego auta i wyszukaj w niej odpowiednich informacji na ten temat. Może się okazać, że musisz rozmontować trochę konsoli centralnej aby włączyć ten tryb.

Jeśli po prostu wrzuciłeś na bieg neutralny, lepiej nie przekraczaj prędkości 30 km/h podczas holowania, oraz nie przemieszczaj się zbyt daleko. Kategorycznie odradza się holowanie na dystansie powyżej 50 kilometrów.

W niektórych przypadkach, jeśli uszkodzeniu uległ silnik i nawet nie da się włączyć zapłonu, możesz zapomnieć o jakiejkolwiek manipulacji drążkiem skrzyni biegów. Auto Ci na to po prostu nie pozwoli i będziesz skazany na lawetę.