Czy policjant “na urlopie” może zatrzymać innego kierowcę do kontroli, gdy nie spodoba mu się jego jazda?

Większość osób kojarzy jak wygląda umundurowany policjant i raczej wie, że obywatele powinni stosować się do jego poleceń. A jak to wygląda w momencie, gdy funkcjonariusz nie posiada na sobie munduru, lub najzwyczajniej w świecie jest już po służbie? Czy wtedy również kierowcy muszą słuchać policjanta? Przepisy mówią jasno.

Co powinien mieć na sobie umundurowany policjant?

Sposób, w jaki każdy policjant powinien być w prawidłowy sposób umundurowany, jest określony w Dzienniku Ustaw. Konkretnie wyznacza to Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie umundurowania policjantów. Jest to dość długi dokument, ale możesz w nim poznać wszelkie szczegóły.

W dużym skrócie, policjant na służbie musi posiadać mundur, czapkę, imiennik lub identyfikator w widocznym miejscu. Oczywiście, policjant może dostosować rodzaj ubrania do warunków pogodowych, jak również do okoliczności. Funkcjonariusze, oprócz munduru służbowego, posiadają też odmienny mundur do czynności ćwiczebnych oraz wyjściowych.

Wspomniane wyżej rozporządzenie określa dosłownie każdy element ubioru na każdą okoliczność. Dokument jest ogólnodostępny i każdy z obywateli może zweryfikować jaki ubiór jest prawidłowy dla policjanta.

Jakie są konsekwencje obniżenia zawieszenia samochodu i czy jest to zgodne z prawem?

Czy policjant bez munduru może zatrzymać auto do kontroli?

Jak kierowca powinien się zachować, jeśli nagle na drodze pojawia się osoba nieumundurowana, która nakazuje zatrzymanie się? W tej kwestii należy postępować zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu.

Jest tam jasno napisane, że nieumundurowany funkcjonariusz policji może dokonać kontroli drogowej jedynie na terenie zabudowanym. Dodatkowo, jest on zobowiązany do wydania jasnego sygnału do zatrzymania, przy użyciu lizaka ze światłem odblaskowym lub latarki ze światłem czerwonym.

Jeśli natomiast mijasz znak D-43, oznaczający koniec obszaru zabudowanego, nie masz obowiązku zatrzymania się, jeśli próbuje to zrobić nieumundurowany policjant. Nie ma znaczenia nawet fakt, że tuż obok takiego funkcjonariusza stoi oznakowany radiowóz.

Dodatkowo, gdy w terenie zabudowanym zatrzyma Cię nieumundurowany policjant, ma on nieco więcej obowiązków. Oprócz podania swojego imienia, nazwiska, stopnia oraz powodu zatrzymania, musi bez wezwania obywatela okazać legitymację służbową. Oczywiście w sposób, który umożliwia nam odnotowanie danych.

Pamiętaj, że w każdym przypadku gdy masz wątpliwości, powinieneś skontaktować się z numerem telefonu 112 lub najbliższą jednostką policji. Dyspozytor zweryfikuje, czy osoba, która Cię zatrzymała naprawdę jest policjantem.