Czy podczas upałów taniej jest jeździć z otwartymi szybami, czy z klimatyzacją? Odpowiedź może Cię zaskoczyć

W okresie letnim często podróżujemy autem w upalnych warunkach. W głowach kierowców może się pojawiać pytanie dotyczące tego, w jaki sposób najoszczędniej schłodzić wnętrze samochodu. Okazuje się, że ktoś przeprowadził w tej kwestii specjalistyczne badania, których wyniki mogą zaskoczyć niektórych kierowców.

Jak najoszczędniej schłodzić wnętrze samochodu?

Być może Ty również zastanawiałeś się nad tym pytaniem. Który ze sposobów chłodzenia wnętrza samochodu jest bardziej oszczędny? Czy lepiej jest jeździć z otwartymi szybami, czy jednak włączyć klimatyzację? Odpowiedź nie jest taka prosta, gdyż zależy od kilku czynników.

Nad rozwiązaniem tego problemu pracowali eksperci z SAE International, czyli zawodowej organizacji skupiającej inżynierów zajmujących się motoryzacją, lotnictwem i maszynami wykorzystywanymi w przemyśle. Postanowili naukowo sprawdzić co tak naprawdę odróżnia oba sposoby na schłodzenie kabiny.

Okazuje się, że jest pewna konkretna bariera prędkości, przy której warto zmienić sposób w jaki chłodzimy wnętrze auta. Jeżdżąc z szybkością do 72 km/h oszczędniejsze jest otwarcie wszystkich szyb. Przy większych prędkościach bardziej opłaca się zamknąć okna i włączyć klimatyzację.

Gdy podróżujesz z otwartymi szybami z prędkością ponad 72 km/h, zużycie paliwa wzrasta o 20 procent. Włączenie klimatyzacji natomiast spowoduje wzrost spalania zaledwie o 10 procent.

Jakie jest przeznaczenie przycisku obiegu wewnętrznego i kiedy powinno się go włączać?

Co zrobić, gdy wnętrze mocno nagrzało się na postoju?

Jeśli Twój samochód dość długo stał na słońcu, możesz być przekonany, że po wejściu do środka odczujesz dyskomfort. Jednym ze sposobów, dzięki któremu dość szybko usuniesz gorące powietrze ze środka jest kilkukrotne i dość dynamiczne otwarcie i zamknięcie drzwi.

Warto też przez pierwsze kilka chwil przejechać się z otwartymi oknami, co również pozwoli na wypędzenie z kabiny ciepła. Następnie zamknij szyby, włącz klimatyzację i uruchom obieg zamknięty. Dzięki temu, do wnętrza nie dostanie się już gorące powietrze z zewnątrz i klimatyzacja zadziała nieco wcześniej.