Czy olej silnikowy ma datę ważności?

Olej jest jednym z najważniejszych płynów w samochodzie spalinowym. Dzięki swoim właściwościom zapewnia sprawną pracę jednostki napędowej, dając odpowiednie smarowanie poszczególny elementom. Zdecydowana większość kierowców raczej pamięta o konieczności cyklicznej wymiany oleju silnikowego. Czy ten płyn posiada jakikolwiek termin ważności?

Jak działa i czym jest olej silnikowy?

Olej silnikowy jest płynem, którego głównym zadaniem jest smarowanie. Oprócz tego, dzięki dodatkom zawartym w jego składzie, olej może posiadać właściwości antykorozyjne czy przeciwutleniające. Podstawowymi składnikami oleju są frakcje destylacji ropy naftowej, których temperatura wrzenia wynosi od 350 do 500 stopni Celsjusza.

Wyróżnia się oleje mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne i właśnie ten podział może nam dużo powiedzieć o terminie przydatności oleju do użytku. Amerykańska zawodowa organizacja skupiająca inżynierów zajmujących się motoryzacją, lotnictwem i maszynami wykorzystywanymi w przemyśle wprowadziła do użytku kategoryzację według lepkości oleju.

To właśnie dzięki SAE International znajdziesz na opakowaniu oznaczenie takie jak 5W40 czy 20W50. Należy pamiętać, że mówi nam ono jedynie o lepkości oleju, a nie o tym czy jest to olej mineralny czy syntetyczny.

olej volkswagen longlife
olej volkswagen longlife

Czy olej silnikowy może się przeterminować?

Nie jest to taka prosta sprawa, gdyż producenci olejów nie zawsze otwarcie wypowiadają się na ten temat. Przeglądając fora internetowe znajdziesz mnóstwo mitów i czasami możesz już po prostu całkowicie „zgłupieć”, nie wiedząc co jest prawdą, a co kłamstwem.

Przyjmuje się, że oleje mineralne i półsyntetyczne utrzymują w pełni swoje właściwości przez okres co najmniej 5 lat od daty produkcji. W przypadku płynów w pełni syntetycznych jest to już nawet 10 lat od momentu wyprodukowania. Należy jednak pamiętać, że bardzo istotne jest odpowiednie przechowywanie takiego oleju.

Gdzie sprawdzić normę emisji spalin Euro swojego samochodu?

Zaleca się pozostawienie płynu w oryginalnym opakowaniu, ale oczywiście nie jest to jedyny warunek. Olej nie lubi zbyt niskich i zbyt wysokich temperatur. Powinieneś więc przechowywać go w temperaturze od 0 do +20 stopni Celsjusza. Dodatkowo, w pomieszczeniu nie może panować wilgoć, a na opakowanie nie powinny padać promienie słoneczne.

Jeśli posiadasz znaczną ilość oleju, to być może będziesz chciał przelać go do większej, metalowej beczki. W takim pojemniku olej straci swoje właściwości jeszcze szybciej, bo nawet po 24 miesiącach. Warto też pamiętać o tym, że do tego okresu należy doliczyć czas, przez który olej będzie już używany w silniku.