Czy można jeździć z zapaloną kontrolką DPF? Co ona oznacza?

Niektórzy kierowcy aż trzęsą się z nerwów słysząc skrót DPF. Filtr cząstek stałych, montowany w samochodach z silnikiem Diesla, potrafi być kłopotliwy dla użytkowników. O problemie z tym konkretnym elementem może świadczyć świecąca się kontrolka DPF na zegarach. Co dokładnie ona oznacza i co należy wtedy zrobić?

Filtr DPF „ratuje” środowisko i trzeba niego dbać

Niedawno przyjrzeliśmy się filtrom DPF, sprawdziliśmy jak one działają, jakie są ich zalety i jak ocenić czy ten element w naszym samochodzie jest zapchany. Więcej na ten temat możesz przeczytać w poprzednim wpisie i myślę, że warto zgłębić swoją wiedzę na ten temat.

Jak o każdy komponent w naszym samochodzie, również o filtr należy odpowiednio dbać. Jeśli jednak sprawisz, że mocno się zapcha, może się okazać, że konieczna będzie jego wymiana. W niektórych przypadkach nawet profesjonalne czyszczenie i regeneracja może się okazać mało skuteczna.

Czym grozi zapchany filtr DPF? Po czym poznać, że jest do wymiany i gdzie go wyrzucić?

Filtr DPF odpowiada za znaczne ograniczenie wydostawania się szkodliwych cząsteczek spalin z układu wydechowego do atmosfery. Specjalnie skonstruowany filtr zatrzymuje od 85 do 100 procent niebezpiecznych substancji, dzięki czemu nasze środowisko staje się zdrowsze. Jest to obowiązkowy element wyposażenia w samochodach z Dieslem już od kilkunastu lat.

Co zrobić, gdy na zegarach świeci się kontrolka DPF?

Komputer w naszym samochodzie może nam dać znać, że z filtrem DPF zamontowanym w układzie wydechowym jest coś nie tak. Każdy kierowca z pewnością od razu zauważy charakterystyczną kontrolkę na zegarach. Jest to symbol tłumika układu wydechowego z kropkami w środku i ma on kolor żółty lub pomarańczowy.

Jeśli właśnie zapaliła Ci się taka ikonka, może to oznaczać że filtr został zapchany. Komputer sprawdza ciśnienie w układzie przed i za filtrem, dzięki czemu jest w stanie zauważyć, że coś jest nie tak. Warto w takim przypadku udać się do specjalisty, który fachowym okiem zweryfikuje co należy zrobić dalej.

Citroen HDI
Citroen HDI

Mechanik powinien być w stanie stwierdzić, czy wystarczy czyszczenie, regeneracja filtra, czy też konieczna jest wymiana na nowy. Ta ostatnia opcja to ewentualność raczej tylko w przypadku mechanicznego uszkodzenia filtra DPF.

Problemy z tym elementem często pojawiają się w autach, które niezbyt często pokonują dłuższe trasy i użytkownicy poruszają się nimi jedynie na krótkich dystansach po mieście. Samochodem z Dieslem trzeba od czasu do czasu wyruszyć w nieco dłuższą trasę i utrzymać przez pewien czas nieco wyższą prędkość.

Jeśli chodzi o czyszczenie czy regenerację filtra DPF, polecamy udanie się do warsztatu specjalizującego się właśnie w tej kwestii. Na rynku istnieje sporo firm, które świadczą usługi tego typu, znają się głównie na tym i mają w tym spore doświadczenie.