Czy można jeździć bez ważnego przeglądu technicznego?

Aby bezpiecznie podróżować po drogach, nasz samochód powinien być w nienagannym stanie technicznym. Obowiązkiem kierowcy jest dopilnowanie, aby pojazd był sprawny i posiadał ważny przegląd. Jakie konsekwencje czekają osoby, które o zapominają o tym ważnym aspekcie? Czy w ogóle są wyjątki, w których od auta nie jest wymagane posiadanie ważnego badania technicznego?

Czy są wyjątki, w których dopuszczalna jest jazda samochodem bez ważnego przeglądu technicznego?

Należy sobie zapamiętać to raz na zawsze – nie ma sytuacji, w której dozwolone jest poruszanie się autem bez ważnej pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Każdy samochód musi być dopuszczony do ruchu drogowego, a co za tym idzie musi posiadać aktualne badanie techniczne. Jeśli złamiesz tę zasadę, powinieneś się liczyć z bardzo surowym mandatem karnym.

Ferrari SF90 Stradale policja
Ferrari SF90 Stradale fot. KMP Zielona Góra

Według aktualnego taryfikatora, funkcjonariusz nałoży na Ciebie mandat o wysokości co najmniej 1500 złotych. Jeśli jednak uzna, że stan techniczny Twojego pojazdu jest rażąco odbiegający od normy, lub jeśli termin ostatniego przeglądu minął bardzo dawno temu, możesz otrzymać znacznie wyższą karę. Policjant ma prawo nałożyć mandat o wysokości nawet do 5000 złotych i dopisać do Twojego konta 1 punkt karny.

Od mandatu możesz się oczywiście spróbować odwołać, jednak nie jest to taka prosta sprawa. Zaleca się skorzystanie z porady doświadczonego prawnika, który oceni Twoje szanse na anulowanie takiego mandatu. Musisz być przekonany, że Twoje wytłumaczenie ma sens i będziesz w stanie obronić się przed sądem. Pamiętaj jednak, że przejście na drogę sądową oznacza dodatkowe koszty, które będziesz musiał ponieść.

Co zrobić, aby nie zapomnieć o przeglądzie?

Stacje kontroli pojazdów oferują usługę przypominania o zbliżającej się dacie kolejnego przeglądu technicznego. Jeśli podasz pracownikowi obsługi swój numer telefonu, w odpowiednim momencie otrzymasz SMS z informacją, że warto powoli umawiać wizytę u swojego diagnosty. Możliwe jest również ustawienie przypomnienia wysyłanego na adres e-mail i zazwyczaj taka usługa jest zupełnie darmowa.

Wielu z nas wydaje się, że będziemy o tym pamiętać, ale niestety gdy mija 12 miesięcy kierowcy potrafią o tym zapomnieć. Warto też wspomnieć, że kupując nowe auto przegląd jest ważny aż 36 miesięcy, czyli 3 lata. Trzecie badanie techniczne wykonuje się po upływie 24 miesięcy, czyli 2 lat, a kolejne już standardowo co 12 miesięcy, czyli co rok.

badanie techniczne
badanie techniczne

Zapomniałem o badaniu technicznym. Czy mogę pojechać tym samochodem tylko na przegląd?

Jeśli ważność badania technicznego w Twoim aucie się skończyła, zgodnie z prawem nie możesz korzystać z tego samochodu w ruchu publicznym. Nawet przejażdżka „tylko na stację diagnostyczną” nie jest zgodna z przepisami. Jeśli zatrzyma Cię policja, otrzymasz mandat o wspomnianej wcześniej wysokości. Jeśli chcesz uniknąć kary, musisz niestety zorganizować lawetę i przy jej pomocy dostarczyć samochód do SKP.

Warto pamiętać, że jeśli podczas jazdy bez przeglądu weźmiesz udział w kolizji czy wypadku, ubezpieczenie AC i NNW przestanie działać. Nie ma co ryzykować i nawet jeśli będziemy bardzo ostrożni, to nigdy nie wiadomo czy nie trafimy na nieuważnego kierowcę. Nawet jeśli to nie Ty będziesz sprawcą, ubezpieczyciel nie będzie miał ochoty wypłacić Ci odszkodowania.