Czy intensywne słońce może zniszczyć opony? Upały są dla nich szkodliwe

Czy są w samochodzie części, które mogą się zniszczyć od długiego działania słońca? Jednym z takich przykładów są chociażby opony i właściciele niektórych pojazdów powinni o tym pamiętać. Kto musi zwrócić na to uwagę i jak się uchronić przed uszkodzeniem tych jakże istotnych dla naszego bezpieczeństwa elementów?

W jakich przypadkach słońce może uszkodzić opony?

Jeśli korzystasz z samochodu codziennie, lub nawet chociaż co kilka dni, nie powinieneś się w tej kwestii niczym przejmować. Dla opon niebezpieczne jest jedynie naprawdę długie działanie promieni słonecznych, trwające co najmniej kilka tygodni.

Pomyślisz zatem, że takie przypadki są bardzo rzadko spotykane. Wystarczy jednak wymienić chociażby kampery, z których właściciele korzystają tylko okazjonalnie, czy samochody stojące na autohandlach. Wtedy, gdy oczywiście pogoda sprzyja, najczęściej w okresie letnim, mogą się pojawić uszkodzenia.

Co zrobić ze starymi oponami? Można je zwrócić lub nadać im nowe życie

Długotrwałe działanie promieni słonecznych negatywnie wpłynie na stan ogumienia. I sama temperatura nie robi tutaj tak dużych problemów jak promieniowanie UV. Na powierzchni opon mogą się pojawić pęknięcia i ukruszenia, co oczywiście negatywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa.

Jak ochronić opony przed słońcem?

W przypadku samochodów osobowych warto pomyśleć o garażu, wiacie czy parkingu podziemnym. Są to oczywiście dodatkowe koszty, ale taka inwestycja bardzo dobrze wpłynie na stan Twojego samochodu. Od mocnego słońca uszkodzeniom ulegają nie tylko opony, ale również inne plastikowe elementy dekoracyjne karoserii, a nawet plastiki we wnętrzu.

Większy problem pojawia się w momencie, gdy musisz jakoś uchronić auto o nieco innych gabarytach. Tak jak już wcześniej wspomniałem, problem ten pojawia się często u właścicieli busów czy kamperów, które po prostu nie mieszczą się w garażach.

W takim przypadku należy pomyśleć o czymś, czym po prostu zasłonisz opony. W sieci możesz kupić dedykowane materiałowe pokrowce, ale dobrym i znacznie tańszym rozwiązaniem będzie nawet zwyczajny karton. Wystarczy po prostu w jakiś sposób odizolować opony od promieni słonecznych.