Czerwona i pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem – co one oznaczają?

Na deskach rozdzielczych w naszych samochodach możemy zauważyć mnóstwo kolorowych kontrolek. Ich znajomość jest konieczna podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy. Z pewnością są niestety osoby, które po odebraniu dokumentu potrafią zapomnieć te istotne informacje. Używając w piśmie wykrzyknika staramy się zaakcentować coś istotnego. Podobnie więc powinno być z kontrolkami, które zawierają ten znak specjalny. Co zatem oznaczają kontrolki z wykrzyknikiem?

Pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem. Jest ich kilka

Pojawiające się na desce rozdzielczej kontrolki koloru żółtego czy pomarańczowego należą do grupy informacyjno-ostrzegawczych. Gdy zauważysz, że taka pojawia się podczas jazdy, teoretycznie możesz kontynuować podróż, lecz warto jak najszybciej zweryfikować problem, gdyż może on prowadzić do poważniejszej awarii.

Najczęściej pojawiająca się pomarańczowa kontrolka z wykrzyknikiem nie powinna wywoływać w nas strachu. Informuje nas ona o zaciągnięciu elektrycznego hamulca postojowego. Zastanawiające powinno być dla nas dopiero wtedy, gdy nawet po ruszeniu owa kontrolka nie zgaśnie.

Kolejny przykład to symbol wskazujący na problemy z ciśnieniem w oponach. W tej ikonce również pojawia się wykrzyknik i powinien być to dla nas sygnał, że należy zjechać na stację benzynową i sprawdzić czy nie złapaliśmy „kapcia”. Często wystarczy jednak tylko trochę dopompować opony i ewentualnie zresetować czujniki.

Audi R8 zegary kontrolki
Audi R8 zegary kontrolki

W niektórych pojazdach może się również pojawić kontrolka wykrzyknika otoczonego zębatką. Tutaj już powinniśmy się nieco zaniepokoić, gdyż świadczy to o możliwym uszkodzeniu skrzyni biegów. Nie zawsze jednak jest to bardzo poważna usterka, ale tak czy siak kierowca powinien wybrać się do serwisu, żeby to zweryfikować.

Co oznacza czerwona kontrolka z wykrzyknikiem?

Zadaniem kontrolek czerwonych jest w większości przypadków poinformowanie nas o awarii samochodu. Gdy zauważysz taką na swoich zegarach, powinieneś natychmiast, choć oczywiście w miarę bezpiecznie, zatrzymać pojazd. Są jednak też pewne wyjątki od tej reguły.

Czerwona kontrolka z wykrzyknikiem w okręgu otoczonym dwoma nawiasami to nic innego jak wskazanie, że zaciągnięty jest hamulec ręczny. Tutaj, podobnie jak w przypadku pomarańczowej ikonki, problem pojawia się w momencie, w którym kontrolka nie gaśnie po zwolnieniu hamulca. Należy wtedy sprawdzić działanie tego istotnego elementu.

Czy za jazdę z niesprawnym hamulcem ręcznym grozi mandat? Czy pojazd z taką usterką przejdzie przegląd techniczny?

Na zegarach może się pojawić też bardzo podobna ikonka, lecz z „nawiasami” narysowanymi linią przerywaną. Taki symbol świadczy niestety o awarii układu hamulcowego i w tej sytuacji kontynuowanie jazdy jest bardzo niebezpieczne.

Wykrzyknik jest również elementem wyświetlanym obok symbolu kierownicy. Tutaj auto chce nas poinformować, że nastąpiła usterka układu wspomagania kierownicy. Jazda z niesprawnym układem może być bardzo trudna i w ostateczności doprowadzić do niebezpieczeństwa.