Co zrobić, gdy bieg nie chce wejść? Jak jeździć, aby nie uszkodzić skrzyni biegów?

Samochody, którymi jeździmy niestety raczej nie są całkowicie bezawaryjne. Znajdujące się w nich liczne mechanizmy potrafią płatać figla i nie zawsze działają w prawidłowy sposób. O auto i wszystkie jego komponenty należy zatem dbać i użytkować je w odpowiedni sposób. Co zrobić, gdy skrzynia biegów nie zawsze chce z nami współpracować?

Masz problemy ze skrzynią biegów? Działaj delikatnie

Jednym z bardziej skomplikowanych elementów w samochodzie jest skrzynia biegów. Liczba ruchomych części, które się w niej znajdują jest naprawdę spora i wszystkie z nich muszą ze sobą współpracować w odpowiedni sposób. Warto więc posługiwać się nią w delikatny sposób.

Jeśli zauważyłeś, że do wrzucenia biegu musisz użyć nieco większej siły niż zazwyczaj, nie panikuj. Być może dopiero co uruchomiłeś auto i olej w skrzyni nie zdążył się jeszcze rozgrzać. Właśnie w takich momentach praca przekładni może wyglądać nieco inaczej.

Koenigsegg CC850
Koenigsegg CC850

Gdy natomiast problem ten stale się powtarza i nie ma znaczenia czy dopiero uruchomiłeś auto, czy jeździsz nim od dłuższego czasu, wtedy warto podjąć pewne działania. Po pierwsze, sprawdź stan oleju w skrzyni biegów. Być może pojawiło się rozszczelnienie i wszystkie elementy przekładni nie mają już odpowiedniego smarowania.

Olej w skrzyni biegów warto wymieniać, gdyż z biegiem czasu traci on swoje właściwości. Należy oczywiście zrobić to zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta i raczej polecałbym oddanie auta w ręce specjalistów z tej dziedziny.

Wibracje po naciśnięciu hamulca to oznaka awarii, która stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa

Czego jeszcze nie lubi skrzynia biegów?

Podczas jazdy warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam w utrzymaniu przekładni w dobrej kondycji przez dłuższy czas. Przede wszystkim, należy za kółkiem zachowywać się spokojnie i nie wykonywać nerwowych ruchów.

Jeżdżąc w ruchu publicznym nie bierzesz udziału w wyścigu i strata ułamków sekundy nie ma dla Ciebie znaczenia. Każda zmiana biegu powinna być zatem spokojna, bez szarpania i próby zaimponowania swoim pasażerom. Za powolną zmianę przełożeń podziękują Ci synchronizatory znajdujące się w Twojej skrzyni.

Gordon Murray T.33 Spider
Gordon Murray T.33 Spider

Kolejna kwestia to wrzucanie biegu wstecznego. Staraj się unikać wbijania „R” w momencie, w którym samochód jeszcze się toczy. Poczekaj aż auto się zatrzyma i dopiero wtedy wybierz przełożenie służące do jazdy wstecz.

Nie warto również zbyt często trzymać wciśniętej nogi na sprzęgle. Używaj go głównie do zmiany biegów, a na postoju, chociażby na czerwonym świetle, wrzuć na luz i zdejmij nogę ze sprzęgła. Stosując się do tych zasad będziesz miał większą pewność, że nie wydasz u mechanika ogromnych pieniędzy na naprawę skrzyni biegów.