Co obejmuje ubezpieczenie AC (autocasco)? Istnieją wyłączenia, o których warto wiedzieć

Wielu kupujących samochody, zwłaszcza nowe, zastanawia się nad ubezpieczeniem autocasco (AC). Firmy, które biorą auta w leasing, praktycznie nie mają innego wyjścia. AC jest jednym z podstawowych wymogów leasingodawców. Jakie szkody obejmuje ubezpieczenie AC i za co ubezpieczyciel może nie wypłacić pieniędzy?

Autocasco jest ubezpieczeniem od „przykrych zdarzeń”

Szkody wynikające z wypadków drogowych lub uszkodzeń osób trzecich mogą przerazić właścicieli. Nawet niewielka stłuczka, która uszkodzi choćby światła LEDowe w popularnym SUV-ie Hyundaiu Tucsonie, może spowodować wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nic dziwnego, że kupujący samochody nawet ze średniej półki cenowej decydują się na ubezpieczenie AC.

Autocasco pokryje szkody wyrządzone przez wandali. Właściciel nie musi się również martwić, że w zagęszczonym ruchu najechał na tył innego pojazdu. Każde autocasco pokryje naprawę z tego tytułu. Często dochodzi również do zderzeń ze zwierzętami – sarnami, dzikami lub nawet jeleniami. AC służy również ochronie samochodu przed takimi wypadkami.

Pożar samochodu, wybuch, wypadek spowodowany przez oszronioną nawierzchnię, i najważniejsze – kradzież pojazdu. W każdej z tych sytuacji ubezpieczyciel będzie pokryje szkody.

Oczywiście, oferty różnych ubezpieczycieli są różne. Istnieją ubezpieczenia AC tzw. „mini” lub pełne. Najlepsze polisy mogą nawet zapewnić alternatywny samochód, gdy nasz będzie niezdatny do użytku. Najważniejsze jest przeczytanie każdej umowy i regulaminu danego ubezpieczyciela, z którym podpisujemy umowę. W takich dokumentach jasno wykazane jest, co obejmuje dane ubezpieczenie.

Można się też bardzo rozczarować. Tego AC nie obejmuje

Każda firma ubezpieczeniowa może zakwestionować wypłatę pieniędzy z AC. W jakich sytuacjach? Oto nasza lista najpopularniejszych przyczyn.

  1. Kierowca podczas wypadku był pijany lub pod wpływem narkotyków. Osoby kierujące pod wpływem alkoholu nie tylko nie są chronione przez AC, ale również w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Wszystkie szkody muszą pokryć z własnej kieszeni.
  2. Gradobicie. Zdarza się, że ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy w przypadku gradobicia. Nie obejmuje to wszystkich ubezpieczycieli. Informacja o tym fakcie znajduje się w konkretnej umowie.
  3. Lekkomyślność właściciela lub działanie celowe. Gdy dojdzie do kradzieży samochodu z kluczykami, ubezpieczyciel zakwestionuje wypłatę odszkodowania przez lekkomyślność właściciela. Nie powinien on pozostawiać kluczyków w samochodzie. To samo dotyczy celowego uszkodzenia samochodu w celu wyłudzenia pojazdu. Na przykład jeden z kierowców Bugatti Veyrona wjechał do jeziora, żeby wyłudzić odszkodowanie. Całość nagrał inny kierowca, o czym dowiedział się ubezpieczyciel. Kierowca nie tylko nie otrzymał pieniędzy, ale dostał karę więzienia.
  4. Brak ważnego badania technicznego. Może się okazać, że kierowca przeoczył ważny termin badania technicznego. Gdy jest ono nieaktualne, ubezpieczyciel nie ma podstaw do wypłaty odszkodowania. Samochód nie powinien jeździć po drogach.
  5. Udział w nielegalnych wyścigach. Jest to popularna przyczyna niewypłacania ubezpieczenia wśród młodych kierowców. AC nie działa w przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek podczas wyścigów ulicznych.
  6. Inne nietypowe sytuacje. Ubezpieczyciel może zakwestionować każdą wypłatę ubezpieczenia. Musi to oczywiście w odpowiedni sposób uzasadnić. Może chodzić np. o nieprawdopodobne miejsce incydentu. Na przykład gdy okaże się, że droga, na której został uszkodzony pojazd, nie jest drogą publiczną, a np. wewnętrzną drogą kopalni, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Pagani Zonda 760 LH wypadek
Pagani Zonda 760 LH na lawecie po wypadku

Ubezpieczyciele zazwyczaj jednak nie robią problemów z wypłatą AC. Warto jest je zakupić, wcześniej zapoznając się z wszystkimi ofertami. Z własnego doświadczenia wiem, że różnice są kosmiczne i mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Najlepsze oferty zazwyczaj pochodzą od dużych dilerów. Gdy kupujesz nowe auto ze salonu, zapytaj o ubezpieczenie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa okaże się najkorzystniejsze finansowo.