Chińskie samochody też mogą być drogie. Ta nowa limuzyna kosztuje 4 miliony złotych

Samochody pochodzące z Chin przyciągają europejskich klientów głównie niską ceną zakupu. Atrakcyjne kwoty sprawiają, że coraz chętniej wybieramy się do nowych dilerów oferujących auta z Państwa Środka. Na tamtejszym rynku znajdują się jednak również piekielnie drogie pojazdy i jednym z przykładów jest nowa limuzyna w postaci Hongqi Guoli.

Chińczycy pokazali auto z zupełnie innego bieguna finansowego

Producenci samochodów z Chin przyzwyczaili nas już do niskich cen swoich produktów. Na szczęście, coraz częściej idzie za tym również wysoka jakość wykończenia, co oczywiście przyciąga europejskich klientów. Azjaci potrafią jednak również stworzyć naprawdę drogie wozy, chociażby takie jak ich najnowsza limuzyna.

Auto należy do osobnej submarki Golden Sunflower, która to będzie oferowała najbardziej ekskluzywne i luksusowe produkty. Hongqi Guoli wygląda dość charakterystycznie. Kompletnie nie trafia w mój gust, ale jestem przekonany że znajdą się osoby chętne do jego zakupu.

Hongqi Guoli
Hongqi Guoli

Żeby jednak w ogóle o tym myśleć, musisz się przygotować na wydatek naprawdę sporej sumy pieniędzy. Oficjalny cennik Hongqi Guoli startuje od 7 180 000 renminbi, co można przeliczyć na około 3 960 000 złotych. Tak, nie pomyliłem się, za limuzynę widoczną na zdjęciach trzeba zapłacić prawie 4 miliony złotych.

Stylistycznie samochód nawiązuje do starszych pojazdów i moim zdaniem nie wygląda to zbyt ekskluzywnie. Okrągłe reflektory wykończone elementami przypominającymi diamenty i wielki chromowany grill nie ratują według mnie sytuacji. Dwukolorowe malowanie nadwozia to również często stosowany patent we flagowych limuzynach wielu producentów.

Chińska limuzyna za 4 miliony złotych nie jest elektrykiem

Być może od razu pomyślałeś, że Chińczycy zastosowali tutaj nowoczesny i zaawansowany napęd w pełni elektryczny. Taki, który zaoferuje potężną moc i bardzo imponujący zasięg na jednym ładowaniu. Nic bardziej mylnego. Pod maską pracuje klasyczny, benzynowy silnik i to o całkiem sporej pojemności.

Za rozpędzanie Hongqi Guoli odpowiada turbodoładowana jednostka V8 o pojemności 4.0 litrów. Kierowca może skorzystać z mocy 388 koni mechanicznych oraz momentu obrotowego wynoszącego 530 niutonometrów. Prędkość maksymalna limuzyny to 220 km/h, a deklarowane średnie zużycie paliwa wynosi 15.2 litra na 100 kilometrów.

Hongqi Guoli
Hongqi Guoli

W kabinie znajdziesz luksusowe fotele, mnóstwo skóry i wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Na desce rozdzielczej pojawiły się spore ekrany, ale sama stylistyka wnętrza nie do końca mnie przekonuje. Szczególnie w konfiguracji kolorystycznej zaprezentowanej podczas premiery.

Oprócz ceny, kolejną wartością która zrobiła na mnie duże, choć niezbyt pozytywne wrażenie, jest masa własna pojazdu. Chińczycy pochwalili się, że nowe Hongqi Guoli waży aż 3150 kilogramów. Trzeba jednak przyznać, że auto jest dość sporych rozmiarów, gdyż mierzy 5980 milimetrów długości i 2090 milimetrów szerokości, a jego rozstaw osi to 3730 milimetrów.