Autostrada A1 w Szwajcarii zamknięta dla ćwiczeń myśliwców po raz pierwszy od lat 90-tych

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego główna autostrada w Szwajcarii została zamknięta, spieszymy z wyjaśnieniem. Okazuje się, że Szwajcarzy zamknęli fragment autostrady A1 z powodu ćwiczeń wojskowych Alpha Uno. Najdłuższa autostrada w Szwajcarii będzie przez 36 godzin niedostępna dla kierowców, licząc od 4 czerwca od godziny 21. Jej długość to aż 410 kilometrów. Jest to główna trasa prowadząca z Zurychu do Genewy.

Zamknięto odcinek od Avenches do Payerne w kantonie Vaud

Szwajcarskie siły powietrzne 5 czerwca będą prowadzić ćwiczenia wojskowe z udziałem myśliwców F/A-18. Sprawdzana będzie możliwość użycia autostrady jako pasa startowego dla myśliwców. Szwajcarskie wojsko chce upewnić się, że w razie zbombardowania ich lotnisk będą w stanie korzystać z autostrad jako pasów startowych. Podobne ćwiczenia przeprowadzano ostatni raz w latach 70., 80. oraz 90. na ówczesnych myśliwcach.

Zamknięty odcinek autostrady A1 w Szwajcarii, fot. Google Maps
Zamknięty odcinek autostrady A1 w Szwajcarii, fot. Google Maps

Ćwiczenia z udziałem ośmiu myśliwców odbyły się 5 czerwca w godzinach 9:30-12:00. Na czas testów usunięto centralne barierki ochronne. Licząca 410 kilometrów autostrada A1 to najdłuższa autostrada w Szwajcarii. Biegnie przez Berno oraz największe miasta, takie jak Zurych i Genewa. Budowano ją fragmentami od 1962 do 2001 roku.

Legalny przejazd szwajcarskimi autostradami wymaga ważnej winiety. Od sierpnia zeszłego roku można ją kupić także online na oficjalnej stronie internetowej. Dostępna jest tylko roczna winieta w cenie 40 franków szwajcarskich (około 170 złotych).

W Polsce też istnieją drogowe odcinki lotniskowe (DOL)

Warto wiedzieć, że na terenie naszego kraju również istnieje lista dróg, które mogą pełnić rolę awaryjnych lotnisk. Ich dokładna liczba to 21 i są to przeważnie szerokie odcinki autostrad z przynajmniej czterema pasami ruchu. W pobliżu takich odcinków najczęściej znajduje się spory MOP, mogący służyć za miejsce postoju samolotów oraz ich obsługę. Jeden z takich odcinków, mający blisko 3 km długości, znajduje się na autostradzie A4 między węzłami Tarnów Północ oraz Dębica Zachód.