Rolls-Royce Spectre to strzał w dziesiątkę. Premiera drugiego elektryka szybciej niż myślisz

Kiedy producent wprowadza do swojej oferty pierwsze w historii auto elektryczne, nigdy nie wie jak odbiorą to jego stali klienci. Im bardziej unikalną markę prowadzisz, tym ryzyko jest większe. Jakiś czas temu przed taką zagadką stanął Rolls-Royce, który zaoferował klientom pierwszy elektryczny model o nazwie Spectre. Co ciekawe, po bezemisyjne luksusowe coupe ustawiła się naprawdę długa kolejka chętnych.

Rolls-Royce Spectre w pełni zachował charakter brytyjskiej marki. Nie wygląda zupełnie inaczej niż pozostałe modele z napędem spalinowym i oferuje bardzo wysoki poziom komfortu i luksusu. Niektórzy twierdzą, że przez jeszcze lepsze wyciszenie jest to najlepszy model z obecnej oferty.

Brak 12-cylindrowego silnika benzynowego oraz umieszczona w podłodze bateria, która dodatkowo izoluje pod względem akustycznym sprawiają, że w kabinie panuje wręcz idealna cisza.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre

Chcąc w tym momencie zamówić jeden z egzemplarzy, będziesz musiał poczekać na odbiór nawet kilka lat. Znam również przypadek, gdzie jeden z miłośników marki zamówił dwa auta jednocześnie. Jeden egzemplarz w „standardowej” konfiguracji tylko po to, aby być pierwszym właścicielem w kraju. Drugi natomiast został skomponowany już całkowicie pod swój gust i przez to czas oczekiwania na odbiór znacznie się wydłużył.

Rolls-Royce ucieszył się z wysokiego zainteresowania pierwszym autem elektrycznym w gamie. W związku z tym, już wkrótce oferta powiększy się o jeszcze jeden całkowicie bezemisyjny samochód.

Elektryczny Rolls-Royce Cullinan już nadciąga

Jak się okazuje, premiera drugiego elektryka z Goodwood odbędzie się już niebawem. W programie wydarzeń związanych z nadchodzącym konkursem elegancji Villa d’Este znalazłem ciekawy punkt. Mianowicie, 25 maja 2024 roku zostanie nam zaprezentowany w pełni elektryczny Rolls-Royce Cullinan.

Luksusowy SUV już w spalinowej wersji cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Całkiem niedawno Rolls-Royce pokazał światu Cullinana Series II, czyli wersję po gruntownym faceliftingu. Delikatnie zmieniono stylistykę, usprawniono technologię w kabinie i zaoferowano klientom jeszcze więcej opcji personalizacji.

2024 Rolls-Royce Cullinan Series II
2024 Rolls-Royce Cullinan Series II

Pod maską drugiej serii Cullinana nadal pracuje podwójnie turbodoładowany silnik V12 o pojemności 6.75 litra. W standardowej odmianie kierowca ma do dyspozycji 570 koni mechanicznych, a wersja Black Badge generuje 600 koni mechanicznych.

Już niedługo do oferty dołączy więc w pełni elektryczna wersja, ale niezbyt wiele na jej temat jeszcze wiadomo. Istnieje szansa, że producent postara się w jakikolwiek sposób odróżnić ją od odmiany spalinowej pod względem stylistycznym.

2024 Rolls-Royce Cullinan Series II
2024 Rolls-Royce Cullinan Series II

Jeśli chodzi o napęd, prawdopodobnie zobaczymy tu ten sam układ, który znamy ze Spectre. Mowa zatem o akumulatorze o pojemności 102 kWh i dwóch silnikach elektrycznych o łącznej mocy 585 koni mechanicznych.

O wszystkim przekonasz się w ciągu najbliższych kilku dni. Na 25 maja zaplanowano pokaz dla mediów podczas Concorso d’Eleganza Villa d’Este, choć nie ma pewności, że oficjalna premiera odbędzie się tego samego dnia.