Pierwsze egzemplarze nowego spalinowego SUV-a już jeżdżą po kraju. Polacy pokochają go za cenę

Lista pochodzących z Chin producentów samochodów, którzy pojawiają się na polskim rynku rośnie w dość szybkim tempie. Jeden z nich poinformował właśnie o poczynieniu bardzo ważnego kroku w kierunku wprowadzenia swoich aut do sprzedaży. Mam tu na myśli markę OMODA & JAECOO, o której być może już słyszałeś.

  • Omoda coraz bliżej oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży w Polsce
  • Pierwsze egzemplarze Omoda 5 są już zarejestrowane w kraju
  • Wkrótce rozpoczną się prezentacje i jazdy testowe
  • Przestronny SUV skrywa pod maską benzynowy silnik 1.6

Już nawet na naszym portalu Sebastian prezentował po krótce samochody tej marki w październiku 2023 roku. Koncern Chery Automobile przeprowadza aktualnie mocną ekspansję na rynki europejskie.

W czerwcu 2022 roku z koncernu wyodrębniły się dwie osobne marki Omoda & Jaecoo. Chińczycy planują do 2030 roku osiągnąć sprzedaż na poziomie co najmniej 1 400 000 egzemplarzy rocznie, nie wliczając w to aut z rynku chińskiego.

2024 Omoda 5
2024 Omoda 5

Wejście nowej marki na nowy rynek nie jest wcale takim łatwym zadaniem. Polskie biuro prasowe Omoda właśnie pochwaliło się, że do wprowadzenia aut do sprzedaży jest już coraz bliżej.

Pierwsze egzemplarze Omoda 5 zarejestrowane w Polsce

Modelem, który powinien cieszyć się w naszym kraju największym zainteresowaniem, jest Omoda 5. To całkiem duży SUV, który w Chinach dostępny jest już od lutego 2022 roku.

Samochód mierzy 4400 milimetrów długości, a jego rozstaw osi to 2630 milimetrów. Pod względem rozmiarów może on zatem konkurować z takimi autami jak Cupra Ateca, Nissan Qashqai czy Skoda Karoq.

2024 Omoda 5
2024 Omoda 5

Co istotne, nie jest to SUV z napędem elektrycznym. Pod maską pracuje benzynowy, 4-cylindrowy silnik T-GDI o pojemności 1.6 litra, który dostarcza na przednie koła moc 185 koni mechanicznych oraz 290 niutonometrów momentu obrotowego. Na pokładzie znajduje się też dwusprzęgłowa skrzynia automatyczna DCT o 7 przełożeniach.

Nowy chiński SUV przeszedł właśnie proces rejestracyjny, który przeprowadzano w Warszawie. Pierwsze przedprodukcyjne egzemplarze otrzymały właśnie polskie tablice.

Daje to marce możliwość przeprowadzenia prezentacji tego modelu klientom, jak również zapraszania zainteresowanych na jazdy testowe.

„Jesteśmy niezwykle dumni z rejestracji pierwszej partii samochodów OMODA w Polsce. To dla nas bardzo ważny krok na polskim rynku oraz dowód naszego zaangażowania w regionie” – powiedział Eric Zheng, dyrektor krajowy OMODA.

2024 Omoda 5
2024 Omoda 5

Spalinowy SUV to dopiero początek

Na polskiej stronie marki widnieje jeszcze jeden model – Omoda E5. To nic innego jak SUV z napędem elektrycznym, który pojawi się w sprzedaży nieco później niż wersja spalinowa.

W tym przypadku mamy do czynienia z akumulatorem LFP o pojemności 61 kWh, który zapewnia zasięg na poziomie 430 kilometrów (WLTP). Na przedniej osi zamontowany jest silnik elektryczny o mocy 204 koni mechanicznych.

2024 Omoda E5
2024 Omoda E5

Dodatkowo, na naszym rynku mają się pojawić modele marki Jaecoo, która również należy do Chery. Wstępnie mają to być dwa SUV-y o nazwie J7 oraz J9. Chińczycy doskonale wiedzą jakie auta najchętniej się sprzedają w Polsce. Nasi rodacy uwielbiają oszczędne SUV-y w atrakcyjnej cenie.

Oficjalnego cennika jeszcze nie opublikowano, ale udało mi się dowiedzieć, że Omoda 5 będzie dostępna w Polsce w dwóch wersjach wyposażenia. Za podstawowy egzemplarz zapłacisz około 113 000 złotych brutto, a bogatsza odmiana Premium ma kosztować mniej niż 130 000 złotych brutto.

Źródło: Omoda & Jaecoo, motofilm.pl