Najtańszy elektryczny Jeep za mniej niż 100 000 złotych. Chińczycy pokazali, że to możliwe

Jeśli myślałeś, że europejscy producenci tylko biernie obserwują osiągnięcia Chińczyków na naszym kontynencie, jesteś w błędzie. Największe europejskie marki planują stanąć do walki o europejskiego klienta z Chinami. Volkswagen zamierza powrócić do korzeni idei „samochodu dla ludu” oferując auto za 20 000 euro, a teraz Jeep, będący częścią grupy Stellantis, wyliczył, że jednak może zaoferować elektrycznego Jeepa za mniej niż 100 000 złotych.

Ceny elektryków muszą spaść

Dyrektor generalny Stellantisa, Carlon Tavares, zadeklarował, że nowy Jeep będzie dostępny za 25 000 dolarów, czyli około 98 000 złotych. Nie ujawnił jednak zbyt wielu szczegółów dotyczących specyfikacji technicznej, z wyjątkiem zapowiedzi, że samochód trafi na rynek „już wkrótce”.

Jeep Avenger EV
Jeep Avenger EV

Oczekujemy, że pojazd przyjmie formę miejskiego SUV-a, wyposażonego w napęd zaczerpnięty z Citroena e-C3. Ceny tego modelu w Polsce zaczynają się od 110 000 złotych, więc różnica nie będzie duża. Podstawowa konfiguracja e-C3 ma silnik elektryczny o mocy 113 KM i akumulator o pojemności 44 kWh. To wystarczy na przejechanie maksymalnie 320 kilometrów.

„Zrobimy to!”

Tavares w przemowie do inwestorów w pięknych słowach wypowiadał się o przystępności cenowej.

„Jeśli zapytasz mnie, jaki jest niedrogi samochód elektryczny, odpowiedziałbym, że taki za 20 000 euro. Naszym zadaniem jest stworzenie takiego modelu. Zrobimy to.”

Nie posiadamy dokładnego harmonogramu debiutów Jeepa. Jednakże, nieoficjalnie premiera najtańszego elektrycznego SUV-a tej marki odbędzie się wiosną przyszłego roku.

Mały elektryczny Jeep już jest

Dla osób niecierpliwych warto wspomnieć, że Jeep już oferuje w Polsce małego elektryka – Avengera EV, wycenionego na 169 400 złotych. Ten model generuje 156 KM i zużywa średnio 15,5 kWh na 100 km. Jego średni zasięg to 400 kilometrów, ale w mieście można przejechać nawet 589 km bez potrzeby ładowania. Mieliśmy okazję przetestować ten model.

Volkswagen znowu stanie się samochodem dla ludu

Nie tylko Jeep będzie konkurował z Chińczykami o klientów. Volkswagen oficjalnie ogłosił plany wprowadzenia taniego elektryka za 20 000 euro w 2027 roku. Projekt dopiero się rozpoczął, więc jest jeszcze zbyt wcześnie, aby spekulować na temat specyfikacji technicznej.