Ile kilometrów przejedziesz na rezerwie paliwa? To zależy od kilku czynników

Jeśli po włączeniu rezerwy w swoim samochodzie zastanawiałeś się, ile kilometrów jesteś w stanie przejechać, nie jesteś sam. Na to pytanie nie da się jednak odpowiedzieć jednoznacznie. Ilość kilometrów, jakie możesz przejechać, zależy nie tylko od samego pojazdu, ale również od sposobu jazdy. Nawet miejsce, w którym się poruszasz, ma znaczenie. Istnieje ogromna różnica w zużyciu paliwa między jazdą po mieście, lokalnymi drogami a autostradą.

Nikt nie lubi „żółtej kontrolki”

Zapalona żółta kontrolka na desce rozdzielczej sygnalizuje, że wkrótce będziesz musiał zatankować. Niektórzy w takiej sytuacji wpadają w panikę i natychmiast szukają pierwszej lepszej stacji, podczas gdy inni doskonale znają swoje pojazdy i potrafią wyjeździć paliwo do ostatniej kropli. Jednak nie zalecamy tej drugiej opcji, ponieważ grozi to uszkodzeniem (zatarciem) pompy paliwa oraz możliwością zabrudzenia filtra paliwa osadem z dna zbiornika.

Jak daleko samochód przejedzie na rezerwie? Doświadczenia z wieloma różnymi autami pokazują, że każde z nich zatrzyma się po przebyciu różnych dystansów. Dokładna odpowiedź na to pytanie może być trudna, ale można posłużyć się ogólnym wyznacznikiem. Teoretycznie można przejechać od 40 kilometrów do nawet 120 kilometrów, w zależności od modelu pojazdu i stylu jazdy.

Bugatti Divo tankowanie
Bugatti Divo – tankowanie na stacji w Monako

Ogólnie rzecz biorąc, rezerwa paliwa w popularnych pojazdach wynosi około 5 litrów. Oznacza to, że jeśli rezerwa zapali się w hybrydowej Toyocie Auris, możesz przejechać nawet do 120 km przy bardzo oszczędnym obchodzeniu się z pedałem gazu i nie przekraczaniu prędkości 85 km/h.

Jeśli będziesz mocno naciskał pedał gazu, spalanie wzrośnie z 4 litrów do 8-9 litrów. Przy takim zużyciu możesz przejechać od 50 do 60 kilometrów. Na autostradzie, utrzymując prędkość 140 km/h, prawdopodobnie przejedziesz około 75 kilometrów.

Zatankuj gdy zapali się rezerwa

Nie warto ryzykować „zdrowiem” pojazdu. Zalecamy tankowanie pojazdu od razu po zapaleniu się lampki rezerwy, choć oczywiście bez paniki. Producenci uwzględnili fakt, że paliwo może kończyć się podczas jazdy po autostradzie, gdzie stacje często są oddalone o kilkadziesiąt kilometrów. Zasadniczo nie ma szans, aby nie dojechać na stację benzynową.

Wiele modeli samochodów pokazuje także zasięgi. Nie zawsze warto polegać na tych danych. Wielokrotnie zdarzyło mi się, że mimo wyświetlanego „0 kilometrów”, udało mi się spokojnie przejechać jeszcze 30 kilometrów do najbliższej stacji.Ten temat często poruszają kierowcy wracający do Polski, którzy unikają tankowania poza jej granicami i starają się dojechać na polską stację paliw. Motywacją do tego jest oczywiście chęć zaoszczędzenia pieniędzy.

Co zrobić, jeśli paliwa zabraknie?

Sporadycznie zdarza się, że samochód nie jest w stanie dojechać na stację paliw. Najczęściej dzieje się tak z powodu przeoczenia kierowcy, który „zapomniał” o konieczności zatankowania. Ratunkiem może być kanister z paliwem, ale nie każdy kierowca go ma.

Ceny tankowania i ładowania w Europie. Gdzie oszczędzisz, a których krajów unikać?

W innym przypadku pozostaje ocena sytuacji. Jeśli pojazd zatrzymał się w niedalekiej odległości od stacji benzynowej, należy go zabezpieczyć i udać się pieszo lub za pomocą innego kierowcy po kilka litrów paliwa. Istnieje również możliwość skorzystania z usługi assistance. W przypadku wyczerpania paliwa, pomoc przyjeżdża z zapasem paliwa lub lawetą, która tankuje lub odholowuje pojazd do najbliższej stacji benzynowej.